Ekonomi

O Gümrük Kapısı Sayesinde Dış Ticaret Katlanacak!

VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Takva konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, Kapıköy Gümrük Kapısı’nın faaliyete geçmesi ile beraber önümüzdeki 5 yılın sonunda dış ticaret büyüklüğünün 10’a katlanarak 1 milyar dolar civarına çıkmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, basın mensuplarına karşı konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Takva, Van ile İran arasında hizmet vermekte olan mevcut Kapıköy Gümrük Kapısı’nın bölgenin ihtiyaçları için yeterli gelmediğini, söz konusu bu gümrükte bir gün içerisinde yalnızca 5 saat kadar faaliyet gösterildiğini, ayrıca bekleme salonu gibi yerlerinin de bulunmadığını dile getirdi.

Yaşanan tüm bu aksiliklere rağmen Van’ın yaklaşık olarak 500 bin civarında İranlı turistlere ev sahipliği yaptığını dile getiren VANTSO Başkanı Takva, TOBB’nin İran ile Türkiye arasında hizmet verecek yeni bir sınır kapısı için 2016 yılının Ağustos ayında çalışmalara başladığını hatırlattı.

Nisan Ayının Sonunda Açılışı Gerçekleştirilecek

Necdet Takva açıklamalarında, yaklaşık olarak 70 dönüm büyüklüğüne sahip olan bir arazi üzerinde 3 adet giriş ve 3 adet çıkış peronu ile beraber faaliyet gösterecek şekilde hayata geçirilen gümrüksüz satış mağazaları, depolar, arama hangarları, araç tarama sistemi, yolculara özel bagaj X-Ray cihazları, bekleme salonları ve sosyal donatılara yer verilen gümrük kapısının önümüz ayın sonu itibari ile hizmete sokulacağını da belirtti.

Ticari Hacmi 10 Katına Çıkaracak

Yeni inşa edilen söz konusu bu Kapıköy Gümrük Kapısı sayesinde an itibari ile 100 milyon dolar değerindeki dış ticaret hacmini 2023 yılı itibari ile 10’a katlayarak 1 milyon dolara çıkaracaklarına vurgu yapan Necdet Takva, böylelikle Türkiye ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlanmış olacağını da açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri