Ekonomi

O Kıtaya Yönelik Yeni Bir Akım Başladı!

Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan vekili Arıoğlu konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Türk firmaları tarafından hedeflenen yeni pazarın Afrika olduğunu ifade ederek, söz konusu kıtaya doğru bir akıma start verildiğini belirtti. Ülkenin Darüsselam Büyükelçisi Davutoğlu ise açıklamasında, Afrika ile iş birliği aşamasına gelindiğini dile getirdi.

Tanzanya’da gerçekleştirilen yaklaşık 3.1 milyar dolar değerindeki demiryolu projesi ile söz konusu ülkeyi Türk müteahhitleri tarafından dış pazarlardaki en çok faaliyet gösterilen ülke haline getiren Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Arıoğlu ve Türkiye Darüsselam Büyükelçisi ali Davutoğlu, Afrika’daki çalışma şartları ve iş olanaklarına yönelik bir takım değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu açıklamalarında Arıoğlu, Darüsselam-Morogoro Demiryolu Hattı’nın devamı niteliğinde olan ve geçtiğimiz hafta içerisinde ilk çalışmalarına başlanılan Morogoro-Makutupora Demiryolu Hattı’na değinerek, neredeyse 40 senedir bu gibi projeler gerçekleştirdiklerini, Tanzanya’da üstlenilmiş olan söz konusu bu projenin, şimdiye kadar ki en büyük proje olduğunu belirtti. Saate hızı 160 kilometre olan bu tren hattı projesinin Sahraaltı Afrika’daki en süratli ve en teknolojik tren hattı projesi olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Türkiye ile Afrika Artık İş Birliği Aşamasında

Darüsselam Büyükelçisi Davutoğlu ise açıklamalarında, Türkiye’nin Afrika açılım politikasının bundan böyle geçmişte kaldığını ifade ederek, içerisinde bulunulan aşamanın iş birliği aşaması olduğunu, bu durumun en büyük işaretinin ise Türk inşaat firmalarının Afrika’da yer alması olduğunu belirtti.

Çinli firmalara kıyasla Türk firmalarının daha uygun olduğunu dile getiren Başkan Vekili Arıoğlu ise, Çinlilerin ülkeleri borçlandırarak ve oldukça maliyetli bir şekilde iş yaptıklarını, Türkiye’nin kilometre maliyeti ile söz konusu ülkenin maliyeti arasında bir hayli fark olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Türkiye İlk Defa İlk 10’a Girdi

Ayrıca Arıoğlu açıklamalarında, geçtiğimiz yıl Yapı Merkezi’nin dünya müteahhitleri listesinde 78’inci, demiryolu ile toplu taşıma listesinde ise 9’uncu sırada yer bularak ilk defa dünya çapında ilk 10’a girmeyi başardığını da belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri