Ekonomi

O Sistemden 2 Milyar Liralık Tasarruf Bekleniyor!

Belediyecilik alanında e-Belediye sisteminin uygulanmaya başlanması ile beraber, belediyelerde gerçekleştirilen iş süreci bir hayli kısalırken, zaman ve emek kayıplarının engellenmesi planlanıyor.

Yaklaşık 2 Milyar Lira Tasarruf Sağlanacak

İçişleri Bakanlığı tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, e-Belediye Bilgi Sistemi’nin uygulamaya koyulmasının akabinde belediyelerde gerçekleştirilen işlemlerin sürelerinin en aza indirgeneceği belirtildi. Üstelik hem zaman, hem de emek kayıplarının engelleneceği ve böylelikle de bir sene içerisinde minimum 1 milyar 831 milyon lira civarında giderden kurtulmuş olunacağı da dile getirildi.

İçişleri Bakanlığı, konu ya istinaden yazılı bir açıklamada bulundu. Söz konusu bu açıklamada, yerel yönetimlerin mevzuat ile kendilerine verilen görev ve hizmetlerin gerçekleştirilmesi ve başvuruda bulunan halkın işlemlerinin neticeye ulaştırılması maksadı ile tüm idari iş ve işlemin gerçekleştirildiği e-Belediye Bilgi Sistemi’nin uygulamaya konulmasını mecbur kılan 7099 Sayılı “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 3 gün öncesinde Resmi Gazete’de yerini almasının ardından yürürlüğe girdiği ifade edildi.

Sistem ile Alakalı Yetkili Merci İçişleri Bakanlığı Oldu

Öte yandan bu açıklamada, bahsi geçen bu kanun ile e-Belediye Bilgi Sisteminin kurulmasına, işletilmesine, verilerin muhafazasına ve iletilmesine – paylaşılmasına yönelik politikaların tespit edilmesinde, çalışmanın usul ve esaslarının belirlenmesinde ve söz konusu olan sisteme yönelik merkezi bir hizmet standardizasyonunun meydana getirilmesinde yetkili olan merceğin İçişleri Bakanlığı olduğu bildirildi. Ayrıca bu açıklamada, e-Belediye sisteminin yararları hakkında da bilgi verildi.

Söz konusu bu sistemin hayata geçirilmesi ile beraber vatandaşlara yönelik verilen hizmetlerin daha basit ve kısa süreli bir hale getirilerek minimum 1 milyar 831 milyon lira civarında tasarruf elde edilmesi beklendiği ifade edilen Bakanlığın bu açıklamasında, pek çok işlemin merkez sistem üzerinden gerçekleştirilmesine de olanak sağlanacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri