Ekonomi

Ödediğiniz Emlak Vergisini İade Alabilirsiniz!

2017 yılının Eylül – Kasım dönemine adeta bir bomba gibi düşen, devam eden süreçte de hükümetin el atması ile sınırlandırma getirilen emlak vergileri için duyuru yapıldı. Emlak vergisinden muaf olduğunu bilmeyen kişiler, 5 yıla kadar ödedikleri emlak vergilerini iade alabilecekler.

Günümüzde her mülk sahibi, sahip olduğu mülkün konumuna göre belirlenen emlak vergilerini her yıl ödüyorlar. Bu vergiler, 4 yılda bir olmak üzere çevrenin sahip olduğu değerlenmeye göre belirlenerek zamlanıyor. 2017 yılında Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde yüzde 500’lere kadar yapılan emlak vergisi  yükselmeleri sebebiyle vatandaş adeta isyan etmiş, ardı ardına mahkemelere dava açmıştı. Yaşanan bu durum sonrasında düğmeye basan hükümet, emlak vergilerini yükseltme için sınırlandırma getirmiş, yapılan zamların yüzde 50 oranını geçmemesi için düğmeye basmıştı. Alınan bu karar, ilgili Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’yle duyurularak yürürlüğe konulmuştu.

Emlak Vergisinden Kimler Muaf?

Lakin, emlak vergisinden muaf olmalarına rağmen emlak vergisi ödemeye devam eden kişiler için de hükümetten yeni bir çağrı geldi.

  • 200 metrekareden küçük, tek meskene sahip olan kişiler,
  • Bir meskene sahip olup, intifa sahibi olan kişiler,
  • Emekliler,
  • Ev hanımları,
  • Şehit yakınları,
  • Dul ve yetimler,
  • Hiçbir geliri olmayanlar
  • Ve Gaziler emlak verigisi ödemekten muaf tutuluyorlar.

Emlak Vergisi Nasıl İade Alınacak?

Emlak vergisi konusunda muaf olduğunu bilmeden, vergi ödemesi yapan kişilerin yaptıkları ödemeleri geri alabilmeleri için 1319 sayılı Kanun’dan faydalanmaları gerekiyor. Muaf olduğunu geç fark eden kişiler, yaptıkları ödemeleri 5 yıl sonraya kadar iade alabiliyorlar. Sadece iadeyi alabilmeleri için bir dilekçe doldurarak, bağlı oldukları belediyeye bu dilekçeyi iletmeleri gerekiyor.

Belediyeye teslim edilen dilekçeye 60 gün içerisinde herhangi bir yanıt verilmemesi halinde, kişiler belediyeye tekrar dilekçe verebilmek ile birlikte, olumsuz yanıt gelmesi halinde de 30 gün içerisinde Vergi Mahkemesi’ne dava açma hakkına sahip oluyorlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri