Ekonomi

OECD Türkiye’nin Rakamlarını Yükseltti!

OECDD, Türkiye’nin ekonomik büyümesine yönelik beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Böylelikle büyüme beklentisini geçtiğimiz yıl için yüzde 6,7, 2018 için yüzde 5,3, önümüzdeki yıl içinse yüzde 5,1 oranına güncellemiş oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü  (OECD) tarafından hazırlanan “Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu” yayımlandı.

Daha önce yayımlanan rapora göre OECD’nin Türkiye’ye yönelik büyüme beklentisi 2017’de yüzde 6,1, 2018’de yüzde 4,9 ve 2019’da ise yüzde 4,7 oranında idi. Yeni yayımlanan bu rapor ile söz konusu bu oranlar 2017 için yüzde 6,7’ye, 2018 için yüzde 5,3’e ve 2019 için de yüzde 5,1’e revize edildi.

İç Talepteki Artış Ekonomik Büyümeyi Büyük Oranda Etkiledi

İç talepte yaşanan yükselişin önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ekonomik büyümesine katı sağlayacağı ifade edilen söz konusu bu raporda, Türkiye’de sağlanan teşvik programlarının azalması ile beraber, ekonomik büyümesin de yüzde 5 civarına kadar gerileyebileceği belirtildi.

Ayrıca bu raporda, döviz kurlarında ve emtia fiyatlarında görülebilecek iniş-çıkışlı hallerin Meksika, Türkiye ve Arjantinde, enflasyona karşı bir baskı oluşturabileceği ifade edilirken, küresel ekonomik büyümenin de geçtiğimi yıl, Türkiye, Euro Bölgesi, Çin ve Brezilya’nın da pozitif yöndeki katkısı sayesinde yüzde 3,7 oranında gerçekleştiği belirtildi.

Söz Konusu Büyüme, 2011’den Bu Yana En Güçlü Büyüme Oldu

Bahsi geçen bu büyüme rakamının son 6 senedir en güçlü büyüme rakamı olduğunun altı çizilen raporda, yatırım, sanayi üretimi ve ticaretin yukarı yönlü eğilim gösterdiği, bunun ile beraber iş dünyası ile Tüketici Güveninin de fazlalaştığı dile getirildi.

Tüm bunların yanı sıra OECDD tarafından hazırlanan bu raporda, güçlü büyümenin beraberinde yeni istihdam getirdiği, OECDD çapınca işsizlik oranlarının, yaşanan krizden önceki oranlara kadar düştüğü, ağırlıklı olarak 55 yaş ve üstü nüfusun istihdam oranlarındaki yükselişin gözlerden kaçmadığı, ancak genç işsizlik adına da kayda değer bir ilerleme yaşanamadığı da belirtildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri