,
Ekonomi

Öğrencilerin Kredi Çekebilmesi İçin Ne Yapması Gerekir?

Bankalar yalnızca belirli kişilere kredi vermezler aynı zamanda eğitim hayatı süren öğrencilere de kredi sunarlar. Peki öğrencilerin kredi çekebilmesi için ne yapması gerekir?

Öğrencilerin Kredi Çekebilmesi İçin Ne Yapması Gerekir?

Öğrenciler için kredi sağlayan pek çok banka bulunurken, bu kişiler belirli şartlara sahip olduğunda daha kolay bir şekilde kredi alabilir. Eğitim hayatının daha rahat bir şekilde sürebilmesi için, para en önemli durumlardan biri olarak ön plana çıkar. İşte öğrencilere verilen kredide maddi anlamda ortaya çıkan zorlukları bitirmek açısından ideal olacaktır.

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için ne yapması gerekir konusu, bankaların kredi konusunda izlemiş olduğu politikalara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Özellikle çalışmayan öğrenciler çoğunlukta olduğundan dolayı, bu kişilerin biraz daha zor bir şekilde kredi alabilmesi mümkün olur. SGK kaydı bulunmayan öğrenci, pek çok banka tarafından ret cevabı alabilir. Ancak öğrencinin kredi almasını sağlayan bazı durumlar ön plana çıkmaktadır. Özellikle kişilerin sahip olduğu gayrimenkul ve banka hesaplarında bulunan birikimler, kişilerin kredi alabilmesine yardımcı olabilir. Öte yandan kredi talebinde bulunan kişinin bir kefile sahip olmasıda, aynı şekilde kredi alabilme ihtimali güçlendirecek ayrıntılar arasında olacaktır.

Öğrenciye Kredi İçin Başvuru Şartları

Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kredi tutarına ulaşabilmesi için, bazı başvuru şartlarını taşıması gerekiyor. Bu adımlara uymayan kişilerin ise, günümüzün şartlarına göre kredi çekebilmesi mümkün değildir.

 • Kredi talebinde bulunan kişi 18 yaşını doldurmalıdır.
 • Eğer çalışıyorsa gelir belgesi,
 • Eğitimine dair belgeler
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başvuru formu

Başvuru için aranan şartlar ve gerekli olan belgeler, bankadan bankaya olmak üzere değişiklik gösterir. Bazı bankaların öğrencilere daha hızlı ve kolay bir şekilde kredi verebilmesi mümkün olacaktır.Bazıları da pek çok belgenin bulundurulması ve şartlara uyulduğu takdirde, kredi imkanının oluşturulmasını mümkün bir hale getirebilir.

Öğrenci Kredisi Kimler İçin Uygundur?

Öğrenci kredisi alabilmek için uygun olan bazı kişilerin olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunların dışında olan kişilerin ise, bu imkândan yararlanması mümkün değildir.

 • Ön lisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Yüksek lisans öğrencileri
 • Dikey geçiş ile yeni okula geçen öğrenciler
 • İkinci öğretime devam eden öğrenciler

Öğrenciler Ne Kadar Kredi Alabilir?

Öğrencilerin alabileceği kredi tutarı, gelir durumu ve sahip olduğu ek özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Çalışan bir öğrencinin çalışmayana oranla daha yüksek tutarlarda ve hızlı bir şekilde kredi alabilmesi mümkün olur. Öte yandan gayrimenkul ve birikim gibi imkanlara sahip olan öğrencilerin kredi tutarını arttırabilmesi mümkün olacaktır.