,
Ekonomi

Öğrenim Kredisi Ödemeleri Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Her yıl boyunca birçok üniversite öğrencisi, almış olduğu öğrenim kredisi sayesinde mezun olmayı mümkün bir hale getirmiştir. KYK öğrenim kredisi borcuna sahip olan kişilerin, mezun olduğu süreden sonra iki yıl içinde bu alanda geri ödeme yapması gerekir. Bunun yanında birer yıllık süre avantajıyla bu borcu ertelemekte mümkün bir hale gelmiştir. Özellikle bu alanda yeni mezunların dikkate alması gereken bazı konular bulunuyor. Hakların bu kişiler tarafından tam olarak bilinmesi, daha bilinçli adımların atılmasına neden olacaktır. Peki öğrenim kredisi ödemeleri ne zaman ve nasıl yapılır, ödemeler nasıl hesaplanır?

Borç Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Öğrenim kredisi borçları, ilk olarak krediyi aldığınız tarihten mezun olduğunuz zamana kadar süreyi kapsar. Bunun yanında sahip olduğunuz borçların üzerine Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat endeksi artışları da hesaplanarak eklenmiş oluyor. Yani borcun ödemeleri de şu şekilde hesaplanmış oluyor: alınan kredilerin toplamı, Yurt İçi Üretici Fiyat endeksi artışları+borcun ödenmemesi durumunda %1.40 gecikme zammı.

Borçların Geri Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

Öğrenim kredisi ödemeleri sırasında Kredi ve Yurtlar Kurumu kişilere bazı imkanlar tanıyor. Bu şekilde aylık bir ödeme planı üzerinden ödemenin yapılmasına imkan tanıyor. Borcun ödemeleri ise Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmış oluyor. Öte yandan internet bankacılığı üzerinden veya kredi kartı kullanarak yapılan ödemelerde kurum tarafından kabul ediliyor.

Öğrenim Kredisi Ödemeleri Yapılmazsa Ne Olur?

Öğrenim kredisi için planlanan bir ödeme zamanının olduğunu belirtmek gerekiyor. İki yıllık sürenin sonunda bu ödemelerin yapılması lazımdır. Borç ödeme planı kurum tarafından standart olarak hazırlanır. Borcun mezun olan kişiler tarafından zamanında ödenmemesi halinde gecikme zammının gündeme geleceğini belirtmek gerekiyor. Bir süre sonra gecikme faizini sürekli olarak uygulanınca borç bir süre sonra içinden çıkılmaz bir boyuta gelebilir. Gecikmenin yanında borçların bir yıllığı, tamamı ödenmediği takdirde ise borcun Vergi Müdürlüklerine devredilmesi söz konusu olur. Bu işlem bittikten hemen sonra banka üzerinden değil, vergi dairesi üzerinden borçların ödenmesi gerekecektir.

Borçların Ödenme Zamanı

Öğrenim kredisi ödemeleri için planlanan tarihler mezunların yeni iş buldukları zamandan sonrasını kapsıyor. Eğer borçlar yeni mezunlar tarafından daha erken tarihlerde ödenirse, kurum tarafından bir indirimin yapılması söz konusu olur. Ödemenin başlangıç zamanından önce ilk yıl bu borcu ödediğiniz takdirde %30, ikinci yıl bu borcu ödediğiniz takdirde ise kurum tarafından %20 oranında bir indirim hakkına sahip olursunuz. İndirimin ana paraya değil, Yurt İçi üretici fiyat endeksi artışlarına uygulandığını belirtmek gerekiyor.