,
Ekonomi

Otokar 2017’de Yüzlerce Zırhlı Araç Satışına İmza Attı!

Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından biri olan Otokar, geçtiğimiz yıl sürdürülebilir ekonomik büyümesini muhafaza ederek yüzde 9 oranında yükseliş kaydetti ve 1.79 milyar lira civarında ciro elde etti. Ayrıca bahsi geçen bu dönemde Otokar, toplamda 43 adet zırhlı araç satışına da imza attı.

Türkiye’nin en önemli özel sermayeli kuruluşlarından biri olan Otokar, geçtiğimiz yıl ekonomik büyümesini koruyarak yüzde 9 oranında yükseliş ile 1,79 milyar lira civarında ciro elde etti. Söz konusu bu ciro içerisindeki ihracatın katkısı ise yükseliş göstererek yüzde 31 civarını gördü. Otokar geçtiğimiz yıl neredeyse 150 milyon dolar civarında ihracata imza attı.

Savunma Sanayi Alanında Her Türlü İhtiyaç Karşılanıyor

Savunma sanayisinin kara araçları alanında hemen hemen her çeşitten araç ve platforma tasarlayan, gelişimi ve sistem entegrasyonu alanlarındaki uzmanlığını gözler önüne seren Otokar, fikri mülkiyet haklarının kendisinde bulunduğu taktik tekerlekli ya da paletli zırhlı araçları ve kule sistemleri ile bu kapsamdaki her türlü ihtiyacı giderebiliyor.

Otokar’a ait olan 30 bini aşkın aracı Türkiye ile beraber yaklaşık olarak 5 farklı kıta ve 30’un üzerinde iş birliği yapılan ve dost ülkede, güvenlik birimleri ve silahlı kuvvetler tarafından devamlı olarak kullanılıyor.

Zırhlı Araç Satışında Yüzde 27 Oranında Gerileme

Öte yandan elde edilen bilgilere göre 2016 senesinde toplamda 595 adet zırhlı araç satışına imza atan Otokar, 2017 senesinde yüzde 27 oranında düşüş kaydederek 433 adet zırhlı araç sattı. Ayrıca 2017’de Otokar bir de 30 adet 4×4 araç satışına da imza attı.

Kullanım maksadı, muhafaza ve koruma düzeyine göre değişiklik gösteren ürünlerin imalatı, sipariş esası göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor.