otomotiv-ihracatinda-yine-tum-zamanlarin-rekoru-kirildi
Ekonomi

Otomotiv İhracatında Yine Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı!

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği mart ayındaki otomotiv ihracatının yüzde 16 arttığını açıkladı.

Otomotiv Sektörü Rekor Tazeledi

Kısa adı OİB olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin sektörde gerçekleşen ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre 2018 yılının mart ayında otomotiv sektörünün ihracatı yüzde 16 oranında artarak 3.1 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar sektörün şubat ayında kırdığı aylık ihracat rekorunu da tazeleyerek tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşmış oldu.

Türkiye’nin Toplam İhracatının Beşte Biri Otomotivden

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin açıkladığı verilere göre otomotiv sektörü 2018 yılının mart ayında 2017 yılının mart ayına göre yüzde 16 oranında artış kaydetti ve sektörün toplam ihracatı 3 milyar 146 milyon dolar oldu. 2016 yılının şubat ayından bu yana geçen 26 ay boyunca otomotiv ihracatındaki artış devam ediyor. 2018 şubat ayında ihracat rekorunun kırıldığı otomotiv sektörü mart ayında kendi rekorunu tazeledi. Türkiye’nin toplam ihracatının içindeki payı yüzde 21 seviyesine çıkan otomotiv sektörü ülkemizin ihracatının beşte birlik kısmını karşılıyor.

Fransa’ya İhracata Yüzde 66 Artış Oldu

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu yaptığı açıklamada 2018 yılının ilk 3 aylık döneminde otomotiv sektörünün ihracatının yüzde 17.5 oranında artırarak toplam ihracat gelirini 8 milyar 228 milyon dolara yükselttiğini, Türkiye ihracatında ilk sırada otomotiv endüstrisinin yer aldığını, mart ayında Otomotiv Yan Sanayi’nde yüzde 20 oranında artış, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda yüzde 24 oranında artış olmak üzere yüksek oranda artışlar kaydedildiğini, Almanya’nın otomotiv sektörünün en büyük pazarı olduğunu, bu ülkeye yapılan ihracatta da yüzde 16 artış olduğunu, Fransa’nın da Türk otomotivcileri için büyük bir Pazar olduğunu, Fransa’ya ihracatın da yüzde 66 arttığını ve büyük bir başarı kaydettiğini söyledi.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri