Ekonomi

Otomotiv Sektörü Adına Teşvik Çalışmaları Yürütülüyor!

Bakan Özlü konuya ilişkin açıklamalarında, sektör ihracatının ikiye katlanmasını dilediklerini ifade ederek, bu doğrultuda OSD tarafından görüş ve önerilerin beklendiğini, gerek arazi olsun, gerek üretim alanı olsun, gerekse de ek teşvik programları olsun, kendilerinin bunu için çalışacağını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Organize Sanayi Derneği tarafından düzenlenen Genel Kurul Toplantısı’na iştirak etti.

Hükümet Sektör İçin Teşvik Hazırlığı Yapıyor

Toplantı esnasında bir takım açıklamalarda bulunan Bakan Özlü, hükümet ve bakanlık tarafından hem üretim adına, hem de teşvik adına sanayi sektörüne sağlanan desteklerin devam ettirileceğini dile getirdi.

OSD’den Görüş ve Öneriler Bekleniyor

Sektörün ihracatının daha iyi bir hale getirilebilmesi ve ihracatın ikiye katlanabilmesini dilediklerini ifade eden Bakan Faruk Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu konu ile alakalı çalışmaların yürütüleceğini, bunun ile beraber Organize Sanayi Derneği’nden de görüş ve önerilerin beklendiğini belirtti. Üstelik OSD tarafından sunulacak olan görüşlere göre arazi, üretim alanı ya da teşvik üzerine çalışmalar yürütüleceğini de açıklamalarına ekledi.

Yerli Otomobil’e Bu Ay CEO Atanacak

Söz konusu açıklamalarına yerli otomobil konusuna da değinen Bakan Faruk Özlü, söz konusu olan bu projeye yönelik yürütülen çalışmalarda, teknik mali analiz çalışmalarında tamamlanma aşamasına gelindiğini dile getirdi. Bunun ile beraber Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobil projesi için Üst Düzey Yönetici (CEO) atamasının da Mart ayı içerisinde gerçekleştirileceğini açıklamalarına ekledi.

Tüm bunların yanı sıra toplantıya ilişkin elde edilen bilgilere göre, otomotiv sanayisinin en önemli kuruluşu olan OSD’de başkan eğişimi yaşandı. Yaklaşık olarak 8 yıldır OSD’de görev yapan eski başkan Kudret Önen, vazifesini Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’e devretti.