ISO 16949, otomotiv sektörü için dünyaca kabul gören kalite yönetim standardıdır. Avrupa ve ABD genelinde otomotiv sektörü için gerekli olan standartları bir araya getirerek tedarik zinciri için ürün geliştirme, tasarlama ve üretimi ile alakalı her türlü konuda mükemmel sonuçları elde etmek için bir sınır belirler. Bu otomotiv için kalite yönetim standardı, Uluslararası Otomotiv Gücü Tarafından geliştirilmiş ve otomobil pazarında ortak ilerleyen süreçleri bir araya toplamıştır. Uluslararası Otomotiv Görev Gücü, Ford, GM, Chrysler, BMW, VW, Daimler, Renault, PSA Peugeot Citroen ve Fiat ve ABD, İngiltere, Fransa, Almanya İtalya gibi sektöründe öncü araç markası ulusal otomotiv ticaret organizasyonunu oluşturmaktadır. ISO 16949 sertifikası otomotiv sektörünün küresel pazarda iş yapabilmesi için gereklidir. Ulusal pazarda iş fırsatlarının oluşmasına imkan sağlamakla kalmaz aynı zamanda otomotiv sektöründeki kuruluşların büyümesine imkan sağlar. Otomotiv sektöründeki kuruluşların rekabet etmesi ve başarılı olmasına destek sağlayan mükemmel bir yönetim aracıdır.

ISO 16949 İşinize Yardım Eder

Otomotiv Endüstrisi, dünya pazarının ve küresel ekonominin en önde gelen sektörlerinden biri olan otomotiv sektörü kalite yönetim teknikleri ile sektörde giderek daha da güçlenmektedir. Otomotiv sektöründe ister uluslararası ister ulusal olarak büyümek isteyin  standarda göre sertifikasyon yönetim sisteminizin otomotiv sektöründe gereksinimlerin tam olarak karşılandığını gösterir.

ISO 16949 standardının, otomotiv sektörünün yasal gerekliliklere uygunluğunu göstererek otomotiv firmalarının sektörel itibarını arttırma, devamlı olarak müşteri ihtiyacını karşılama, devamlı olarak müşteri gereksinimlerini karşılayan ürünlerin teslimi ile artan müşteri memnuniyeti, küresel pazarlara daha kolay erişim , yeni iş ve yatırım beklentilerinin artması ile daha fazla iş kazanabilme, tek bir yönetim sisteminin uygulanması ve azaltılmış denetim gereksinimleri yoluyla geliştirilmiş operasyonel süreçler ile verimliliğin arttırılması, ürün ve hizmetlerin daha fazla tutarlılığı ve izlenebilirliği sayesinde geliştirilmiş risk yönetiminin yapılması gibi somut ticari iyileştirmeleri sağlamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

İşletmenizin İhtiyaçlarına Uygun ISO 16949

ISO 16949 ister küçük ister büyük otomotiv işletmeleri olsun bu standart her türlü işletme tarafından kullanılmaktadır. Ama kalite yönetimi konusunda her kuruluş farklı bir yaklaşıma sahiptir. ISO 16949, büyüklük veya coğrafi konumdan bağımsız olarak her kuruluş için geçerlidir. Standart, otomotiv kalite yönetimi için en iyi uygulama alanını oluştururken, bireysel iş hedeflerinize uyacak şekilde tasarlanmış ve yazılmıştır.