,
Ekonomi

Otomotiv Sektöründe Tarihin İhracatı Gerçekleştirildi!

Türkiye ekonomisinin lokomotifi niteliğinde olan otomotiv sektörü geçtiğimiz ay, 2017 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 26 oranında yükseliş kaydederek, 2,8 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirildi. Böylelikle aylık olarak tarihin en büyük dış satışına imza atılmış oldu.

Türk ekonomisinde büyük öneme sahip sektörlerden biri olan otomotiv sektörü, 2018 Şubat döneminde, 2017 Şubat dönemine kıyasla yüzde 26 oranında yükseliş kaydederek 2,8 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Elde edilen bu satış rakamı ile tüm tarihin en büyük dış satışına imza atılmış oldu.

2018 Şubat Döneminde İhracat Rekoru Kırıldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından konu ile alakalı yapılan açıklamalara göre, Türkiye’nin ihracatında 2006 yılından bu yana üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü, söz konusu dönemde de rekor seviyede dış satış gerçekleştirdi.

OİB tarafından elde edilen verilere göre, son bir yıl içerisinde yurt dışına satılan otomobillerde yüzde 26 oranında yükseliş ile 2,8 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirilirken, aylık verilere kıyasla ihracatta rekora imza atılmış oldu. Türkiye genelinde ihracat gerçekleştirilen sektörler arasında yüzde 22 civarında payın sahibi olan otomotiv endüstrisi, elde etmiş olduğu bu rakamlar ile totaldeki ihracatın 5’te 1’ini tek başına gerçekleştirmiş oldu.

Yine elde edilen bu verilerde ülkelere göre bakıldığında, 2018 Şubat döneminde dünya üzerindeki en büyük Pazar olan Almanya’ya gerçekleştirilen ihracat yüzde 22 oranında yükselerek, 409 milyon dolara ulaştı. Diğer bir büyük pazar olan İtalya’ya gerçekleştirilen ihracatta ise yüzde 24 oranında yükseliş kaydedilerek 320 milyon dolar değerinde dış satış, üçüncü büyük pazar olan Birleşik Arap Emirliklerine gerçekleştirilen ihracatta ise yüzde 21 oranında yükseliş kaydedilerek 280 milyon dolar değerinde dış satışa imza atıldı.