Ekonomi

ÖTV Artışı Sigara Fiyatlarına Nasıl Yansıdı, İşte ÖTV ile Sigaraya Yapılan Zam

ÖTV düzenlemesiyle birlikte sigaralar zamlı fiyatlardan satılmaya başladı. Peki yeni zamla birlikte bir paket sigaranın fiyatı ne oldu?
Tütün ürünlerine yapılan vergi düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararla birlikte sigaradan alınan vergi oranı da yüzde 63’ten yüzde 67’ye yükseltilirken, sigaradan alınan asgari maktu vergi kaldırıldı.

Sigaradan Alınan Vergi Oranı Ne Kadar?

10 TL’lik bir paket sigaradan alınan vergi 2018 yılında yüzde 82,42 iken yeni kararla birlikte sigaradan alınan vergi düzenlemesiyle oran yüzde 86,45’e yükseldi. Sigara üreticileri yeni zammı doğrudan fiyatlara yansıtacak mı tam olarak bilinmiyor. Fakat Pazar payını kaybetmek istemeyen firmaların yeni zammı doğrudan yansıtmayacağı konuşuluyor.
04.01.2019 tarih ve 554 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ÖTV oranında artış yapılarak sigarada asgari maktu vergi tutarı sıfırlanırken vergi oranı ise yüzde 67 olarak düzenlendi.
Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte: 10 liralık bir paket sigaranın; 6,70 TL’si ÖTV, 1,525 TL’si KDV, 0,42 TL’si maktu ÖTV olmak üzere 8,645 TL’si vergiden oluşuyor. Yani 10 TL’ye satın alınan bir paket sigaranın vergi oranı yüzde 86,45’e çıktı.
Türkiye şartlarında bir paket sigaranın satış fiyatı 11 TL dolaylarında. Yapılan son vergi düzenlemesiyle 11 TL’lik sigaraya en az 4 TL zam gelmesi bekleniyor.
Fakat sigara firmalarının bu zammı fiyatlara yansıtıp yansıtmayacağı henüz bilinmiyor. Firmalar vergi artışını sigara fiyatlarına yansıtırsa 15 TL olan bir paket sigaradan alınan toplam vergi tutarı 12.76 TL olacak.
Eğer üretici firmalar vergi artışını yapmaz ve zam oranı kendileri karşılarsa 11 TL ye satılan bir paket sigaranın 9.47 TL’si devlet vergi olarak ödenecek Halen aynı tutardaki bir paket sigaranın 9 TL’si toplam vergi olarak hesaplanıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri