Ekonomi

Patateste Tehlike Çanları! 400 Bin Ton Çöpe Gidebilir

TZOB Genel Başkanı vatandaşı daha fazla patates tüketmeye çağırdı. Bu çağrının nedeniyse depolarda bekleyen 400 bin ton patates oldu.

Depolarda Bekleyen Ürünler Risk Altında!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin genel başkanlığını yapmakta olan Şemsi Bayraktar vatandaşa seslendi. “Patatesi daha fazla tüketelim” diyen Bayraktar Nevşehir’le Niğde kentlerinde, depolarda bekleyen ürün miktarının şu anda 350 binle 400 bin ton arasında olduğunun altını çizdi. Hava sıcaklıklarının normalin üstünde olduğuna vurgu yaparak, ürünün bozulma riskinin yüksek olduğunu ifade etti.

TZOB Genel Başkanı açıklamasında depolarda alıcı bekleyen patatesin iç pazar tarafından hızlı bir şekilde tüketilmesi gerektiğini, bu kapsamda toplu alımların önem arz ettiğini kaydetti. Yoksa ürünlerin filizlenmeye başlayarak, kalite kaybı yaşayacağını aktardı. Bunların yanında geç kalınırsa patateslerin bozulacağını, bu durumda üreticinin büyük bir mağduriyet içerisine düşeceğini dile getirdi.

Patates Bu Sene Pazarlanamadı

Şemsi Bayraktar patates ürünündeki fiyat dengesizliğine de değinerek, “Fiyatlar arttığında tüketici, fiyatlar düştüğünde üretici mağdur oluyor. Fakat bu sene çiftçi ürettiği patatesi pazarlayamama gibi bir sorunla karşılaştı. Bu sorun bugün daha ciddi bir boyuta girdi. Hava sıcaklıklarının mevsim normalinin üzerinde seyretmesi, ürünü riske soktu” dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar dış satım konusuna işaret ederek, “Her bir ton ürün için 50 liralık ödeme kararı, ürün piyasasını olumlu etkiledi. Fakat üreticimiz patatesin kilosuna 50 kuruşluk harcama yapıyor. Maliyet 50 kuruşken, satışlar 30 ile 35 kuruş arasında değişiyor. Tüm bu nedenler ve gelişmeler değerlendirilmeli, üretimle fiyat istikrara kavuşturulmalıdır. Üretim her yıl planlanmalıdır. İhracattaki destek devam arz etmelidir. Bunun yanında destekler üreticiye zamanında aktarılmalıdır. Patates sanayiye entegre edilmeli, patates ürünü çeşidi artırılmalıdır” şeklinde konuştu.