Gündem

Petrol Üretiminin Devi O Ülke Olacak!

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamaya göre Amerika, Rusya’nın da önüne geçerek en geç gelecek yılın sonu itibari ile global anlamda petrol üreticilerinin bir numarası haline gelecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kaya petrolü üretimi alanındaki yükselişi, küresel piyasaları darmadağın etmeyi sürdürüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, konu ile alakalı olarak Tokyo’da yapmış olduğu açıklamasında Amerika Birleşik Devletleri’nin 2018’de olmasa bile 2019’da muhakkak Rusya’yı ardından bırakarak dünya üzerindeki en büyük ham petrol üreticisi haline geleceğini ifade etti.

Amerika Kısa Zamanda Bir Numaralı Petrol Üreticisi Olacak

IEA Başkanı Fatih Birol ayrıca açıklamalarında, Amerika’da gerçekleştirilen kay petrolü üretiminin oldukça fazla ve kuvvetli olduğunu, Amerika’nın en kısa zamanda petrol üreticilerinin bir numarası olacağına da vurgu yaptı.

70’li yıllardan bu yana ilk kez 2017’nın sonlarında ham petrol üretimini 10 milyon varilden fazla gerçekleştiren ABD, dün üzerindeki petrol ihracatçılarının zirvesinde olan Suudi Arabistan’ı geçerek zirveye oturdu.

2018’in Sonunda 11 Milyon Varilden Fazla Üretim Yapılacak

ABD Enerji Enformasyon İdaresi Şubat ayının başında yapmış olduğu açıklamasında, Amerika’nın gerçekleştirmiş olduğu petrol üretiminin bu yılın sonuna adar 11 milyon varili aşacağını belirtti. Bu durum Amerika’nın, 11 milyon varilin bir miktar aşağısında üretim gerçekleştiren Rusya’nın önüne geçebilmesini sağlayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde petrol üretiminin çoğalması, özellikle Petrol İhraç Edenler Örgütü (OPEC) ve Rusya olmak üzere, başlıca üretim gerçekleştirenlerin petrol fiyatlarını desteklemek adına üretim kısıntısı gerçekleştirdikleri zaman küresel anlamda piyasaları darmadağın ediyor.

Öte yandan Asya’da, dünya çapındaki en fazla hacme sahip olan ve hızlı büyüme kaydeden piyasalar da mevut olmak üzere gitgide çoğalan ülkelere ihracat gerçekleştirilen ABD petrolü, Rusya ve OPEC’in piyasadaki paylarının gitgide küçültüyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri