piyasalar-avrupa-merkez-bankasinin-kararini-bekliyor
Dünya

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın Kararını Bekliyor!

Küresel piyasalar bugün yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısına odaklandı.

Küresel piyasalarda dün görülen karışık seyrin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararından sonra ECB Başkanı Mario Draghi tarafından yapılacak açıklamalar bugün piyasaların takibinde bulunuyor.

Küresel Piyasalarda Endişe Arttı

Amerika Başkanı Donald Trump’ın yaptığı çelik ve alüminyum ürünlerine gümrük vergisi getirileceği konusundaki açıklamalardan sonra küresel piyasaları ticaret savaşı endişesi sardı. Piyasalardaki tedirginliğin artmasına Avrupa ülkelerinin ek vergi misillemesi yapacakları açıklaması ve ardından yeniden Donald Trump tarafından yapılan AV ülkelerine verilen gözdağı açıklamaları neden oldu.

New York Borsasında Sert Düşüş Yaşandı

Dün Donald Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı Gary Cohn’un dün getirilmesi planlanan gümrük vergisi uygulamaları ile ilgili istifa etmişti. Bu istifadan sonra New York borsasında sert düşüşler görüldü. Sonrasında Beyaz Saray tarafından bazı ülkelerin gümrük vergisi tarifelerinden ayrı tutulacağı açıklamaları kayıpların bir miktar telafi edilmesini sağladı. New York borsasında Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0.33 oranında, Standart Poor’s Endeksi yüzde 0.05 oranında değer kaybı yaşadı. Borsadaki Nasdaq Teknoloji Endeksi’nde ise yüzde 0.33 oranında değer kazanımı görüldü.

FED Bej Kitap Raporu’nu Açıkladı

Akşam saatlerinde FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası tarafından yayınlanan Bej Kitap Raporu’nda enflasyon oranlarının 2018 yılının ilk aylarında ABD genelinde fiyatların arttığı, artan fiyatlar sayesinde ılımlı bir hızda yükseliş kaydettiği bildirildi.

Avrupa Piyasaları da ECB Toplantısını Bekliyor

Avrupa piyasalarında da bugün yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılacak olan toplantı ve sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı karar açıklamaları merakla bekleniyor. Ekonomi analistleri ECB’nin para politikasında değişiklik kararı almayacağını düşünüyor. Bugün saat 16:30’da başlayacak olan basın toplantısında bu sorunun cevabı Mario Drahgi’den alınacak.

Avrupa Borsalarında Durum Ne?

Avrupa’da euro – dolar paritesinde pozitif seyir izlenirken, paritesi 1.2444 rakamı ile gede kalan 3 haftanın en yüksek düzeyine çıktı. Almanya DAX Endeks’nde yüzde 1.09 oranında,i Fransa CAC Endeksi’nde yüzde 034 oranında, İngilitere FTSE 100 Endeksi’nde yüzde 0.16 oranında değer kazanımı görüldü.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri