piyasalar-merkez-bankasinin-bu-haftaki-kararina-odaklandi
Dünya

Piyasalar Merkez Bankası’nın Bu Haftaki Kararına Odaklandı!

Geçtiğimiz haftayı oldukça hareketli geçiren döviz piyasası bu hafta Amerikan Merkez Bankası’nın kararlarını bekleyecek.

Faizde 25 Baz Puan Artış Bekleniyor

Döviz piyasası geçen haftayı hareketli geçirmiş, bu yılın en sert değer kayıplarının yaşandığı hafta olarak kayıtlara geçmişti. Bu hafta piyasalar FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası’nın vereceği kararları merakla bekliyor. FED’in 21 Mart 2018 tarihinde düzenleyeceği toplantıda 25 baz puanlık faiz artışına gitmesi piyasaların beklentisi arasında yer alıyor. Türk Lirası geri kalan haftayı 2018 yılının en büyük kaybıyla geride bırakmıştı. TL’nin bu haftaki FED toplantısından çıkacak karardan nasıl etkileneceği de merak konusu oldu.

FED 2018 Yılında Kaç Kez Faiz Artıracak?

Amerikan Merkez Bankası yeni Başkan Jerome Powell liderliğinde vereceği ilk faiz kararını bu hafta 21 Mart tarihinde açıklayacak. FED tarafından toplantıda 25 baz puan faiz artışı kararı verilmesine piyasalar tarafından kesin gözüyle bakılıyor. Piyasalar FED’in 2018 yılı boyunca 2 ile 5 defa faiz artışına gideceğini tahmin ediyor. Ekonomi analistleri 21 Mart’ta yapılacak olan toplantı sonrasında açıklanacak kararın bu konuda net bilgiler edinilmesini sağlayacağını söylüyorlar.

Türk Lirası’nın Üzerindeki Baskılar Arttı

Türk Lirası’nın üzerindeki baskı geçen hafta Amerikan Merkez Bankası toplantısının yaklaşıyor olması, küresel anlamda yaşanması muhtemel ticaret savaşları endişelerinin artması ve çeşitli iç sorunlar gibi nedenlerden dolayı arttı. Açıklanan enflasyon verilerinin ve cari açık rakamlarının beklentilerin üzerinde olduğunun görülmesi, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye ile ilgili görünümünü ve notunu düşürmesi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sessiz kalması da yatırımcıları satış eğilimli hareket etmeye yönlendirerek Türk Lirası’nın olumsuz etkilenmesine neden oldu.

Bu Hafta Piyasaları Neler Bekliyor?

Piyasaların etkileyecek olan olaylar arasında bu hafta Türkiye’de ocak ayına dair perakende satış verilerinin açıklanması, Euro Bölgesi’nde ocak ayının dış ticaret rakamlarının açıklanması, Türkiye’de mart ayı TÜFE’nin açıklanması, şubat ayına dair merkezi yönetimlerin borç verileri, ABD’de FED tarafından açıklanacak olan politika faizleri, Türkiye’de mart ayı reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı yer alıyor.