plaka-devir-islemlerine-gelir-vergisi-muafiyeti-geliyor
Ekonomi

Plaka Devir İşlemlerine Gelir Vergisi Muafiyeti Geliyor!

İstanbul’daki taksiciler ve UBER arasındaki tartışmalar devam ederken dolmuş ve minibüslerde plaka devirlerine gelir vergisi muafiyeti getirildi.

Noter Harcı Binde 30 Oranında Tahsil Edilecek

Son dönemlerde devam eden UBER ve İstanbul’da çalışan taksiciler arasındaki sorunlar gündemdeki yerini korurken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeleri yapılan KDV yasa tasarısına yeni bir madde ilave edildi. Yeni maddeye göre dolmuşların, minibüslerin ve servis araçlarının plaka devir işlemlerinde değer artışı gelir vergisine tabi olmayacak. Ayrıca elde tutma süresi şartı da aranmayacak. Bahsi geçen araçlarda plaka devir işlemleri yapılırken alım satım bedeli üzerinden noter harcının binde 30 oranında tahsil edilmesi planlanıyor.

KDV Yasa Tasarısına Yeni Madde Eklenecek

Minibüslerin, dolmuşların ve servis araçlarının plakalarının el değiştirmesi sırasında ortaya çıkan değer artışı kazançlarının hepsi gelir vergisinden muaf oluyor. TBMM’de görüşülen KDV yasa tasarısına eklenen bir madde ile yapılacak olan bu değişiklik değerin artmasından doğan kazançlarda geçmişe dönük de vergi çıkartılmamasını öngörüyor. Davalardan vazgeçilmesi kaydıyla daha önce çıkan borçlar tahsil edilmeyecek.

İflas Kanunu’nda Değişiklik de Resmi Gazete’de

Kooperatifler ve sermaye şirketlerine iflas erteleme ve konkordato talep etmesi hakkında verecek olan yeni maddeye yatırım ortamının iyileştirilmesi konulu torba yasada yer alarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, borca batmış halde olan sermaye şirketleri ve kooperatiflerin bu durumdan kurtulmaları amaçlanarak İflas Kanunu’nda da değişiklik yapıldı. Mevcut olan borçlarını vadesinde ödeyemeyeceği anlaşılan ve vadesi geldiğinde ödeyemeyen şirket ve kooperatifler indirim yapılmak veya yeni vade belirlemek suretiyle konkordato talebinde bulunabilecekler.

Üniversite Hastanelerinin Borçlarını Devlet Üstlendi

Kamuya ait olan üniversite hastanelerinin uzun süredir bekleyen 3.5 milyar liraya ulaşan borçları da geçici olarak Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada Bakanlık olarak üniversite hastanelerine ait olan biriken borçları üstleneceklerini, hastanelerin bir süre sonra bu borçları kendilerine geri ödeyeceğini, borçlar üzerinde belirli indirimlerin de yapılacağını bildirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri