Memur Alımı

Polis Nasıl Olunur, Erkek ve Kadın Polislik Şartları

Devlet; halkın mal ve can güvenliğini, kamu düzenini, huzur ve güvenliği sağlamakla görevli ve yasa uygulayıcı kuruluş olan ve polis teşkilatı aracılığı ile sağlar. İç güvenliği sağlayan bu yapı aynı zamanda memleketteki huzur ve güvenin de teminatıdır.

Bu teşkilatlarda görev yapan kimselere de polis denir. Halkın mal ve can güvenliği ile birlikte şehirlerdeki huzuru ve kamu düzenini yasalar çerçevesinde devletin görevli memurları olan polisler sağlar.

Kimler polis olabilir, şartları nelerdir?

PMYO mezunları, önlisans ve lisans mezunları ile Yüksek Öğretim Kurumları tarafından bunlara denkliği kabul edilmiş olan okullardan mezun olan ve giriş sınavında başarıları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları polis olabilir.

Önlisans ve lisans mezunlarının polis olabileceği gibi lise mezunları da polis olabilir.  Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımlarını Polis Meslek Yüksekokullarından karşılamaktadır.

Polislik Sınavı Başvuruları Ne Zaman Başlar?

Eğer polis olmak istiyorsanız lise son sınıfta gireceğiniz TYT sınavında  Polis Meslek Yüksekokulunu tercih etmeniz gerekir. Taban puanı geçtikten sonra PMYO ‘ya başvuru yapabilmek için önce Polis Akademisi hesabına belirtilen tutardaki başvuru ücretini yatırıp bankadan alacağınız dekont ile gidip başvurunuzu yapıyorsunuz.

Başvurunun tamamlanmasının ardından size mülakat için gün veriliyor. Mülakatta; sağlık, fizik yeterlilik ve sözlü sınav bölümleri bulunuyor.

Sağlıkta;  doktor kontrolünden geçiriliyorsunuz, vücudunuzda iz olup olmadığının kontrolü yanında mesleğe elverişli olup olmadığınız sağlıklı olup olmadığınız kontrol ediliyor.

Fiziki yeterlilikte ise spora alınıyorsunuz. Şınav, mekik, trambolin üzerinde yürüme gibi fiziki dayanıklılık testi yapılıyor.

Sözlü sınav iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde psikolog tarafından basit sorular soruluyor ve kendinizi tanıtmanız isteniyor. Sözlü sınavın ikinci bölümünde ise size içinde soruların bulunduğu kart çektiriliyor. Çektiğiniz karttaki sorular size yöneltiliyor.

Bütün aşamaları geçtikten sonra  Polis Meslek Yüksekokuluna kayıt yaptırıyorsunuz ve sonrasında 2 yıl sürecek polis öğrenciliği sizi bekliyor.  Polis üniformasıyla gördüğünüz iki yıllık eğitimin ardından bir şubede göreve başlıyorsunuz.  Okuldan mezun olduktan sonra başladığınız ilk görev yerinizde sınıf ayrımı yapılıyor. Çevik kuvvet, karakol yada güven timine bu şubede seçiliyorsunuz. Staj anlamındaki bu şubede görevinizi tamamladıktan sonra polis olarak atamanız yapılıyor ve göreve başlıyorsunuz.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri