Dünya

Powell’in Bugünkü Tonlaması Şahin Mi Yoksa Güvercin Mi Olacak?

Analistler, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Başkanı Powell’ın bugün gerçekleştireceği söylemlerinde, piyasalarda sarsıcı bir etki yaratan şahin söylemlerini sürdürüp sürdürmeyeceğini merak ediyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, bugün gerçekleştireceği konuşmasında şahin tonda mı, yoksa güvercin tonda mı konuşacak? Pek çok analist Jerome Powell’in Amerika Birleşik Devletleri Kongre’sinde gerçekleştireceği konuşmaya kitlenmiş durumda.

Başkan Jerome Powell’in Türkiye saati ile akşam saat 6’da yapacak olduğu konuşmasında, önceki gün yapmış olduğu konuşmasındaki gibi bir tonlama olup olmayacağına dikkat edilecek.

FED’in 4 Faiz Artışı Yapacağı Beklentileri Güçlendi

Salı günü gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında Powell, Amerika ekonomisinin görünümünün güçlendiğini dile getirmiş, bu durum ardından da FED tarafından 2018 yılı içerisinde 3 değil 4 kez faiz artırımı yapılacağı yönündeki tahminler güçlenmişti.

Söz konusu bu konuşmaya karşı piyasalarda da hızlı bir tepki meydana gelmiş, küresel olarak dolar değer artışı gösterirken, Amerika borsalarında değer kaybı yaşanmıştı. Ayrıca hazine tahvilleri de değer kazanmıştı.

Analistler ise konu hakkında bir takım değerlendirmelerde bulunarak, Merkez Bankası Başkanı’nın bu konuşmalarından sonra piyasa algısının olumsuz yönde seyretmeye başladığını ifade etti. Birden 3 yerine 4 faiz artışının fiyatlanmaya başlandığını, söz konusu bu durumunda küresel piyasalar üzerinde bir etki oluşturduğunu belirten analistler, Başkan’ın tonlamasını yumuşatıp yumuşatmayacağını gözlemlemenin ilginç olacağını da ekledi.

Dolar Daha Da Çok Yükselecek

Bazı analistler ise konu hakkındaki açıklamalarında, önceki gün yapılan konuşmadaki şahin söylemlerinin bu konuşmada da mevcut olup olmayacağının piyasalar tarafından takip edileceğini, söz konusu bu şahin söylemi teyit eden konuşmalarda bulunduğu takdirde, doların daha fazla artış göstereceğini ve hisse senedi piyasalarında da baskının artacağını ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri