prim-borclularina-mujde-odenmeyen-borclar-icin-kolayliklar-getirildi
Ekonomi

Prim Borçlularına Müjde! Ödenmeyen Borçlar için Kolaylıklar Getirildi!

Yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerinin son bir yılda ödeyemedikleri prim borçlarına kolaylıklar sağlanacak.

Karar Yürürlüğe Girdi

Zirai, ticari ve meslek faaliyetler içinde bulunan, yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükellefi olan kişiler arasından geride kalan 1 yıllık süre içinde borçlarını ödeyememiş olan uyumlu prim borçlularına çeşitli kolaylıklar sağlanacak. Uyumlu prim borçlusu mükellefler 5510 satılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer alan 88. Madde kapsamında olan sosyal güvenlik primi ve diğer borçları ile ilgili erteleme ve taksitlendirme işlemleri yaptırabilmelerine ilişkin Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenleme Son 1 Yıllık Borçları Kapsıyor

2018 yılının ocak ayından itibaren vadesi gelen borçlara uygulanacak olan karara göre zirai, ticari ve mesleki faaliyetleri bulunan, bu faaliyetler sebebiyle yıllık kurumlar ve gelir vergisi mükellefi olan uyumlu mükelleflerin borçlarına erteleme ve taksitlendirme yapılabilecek. mükelleflerin yeni düzenlemeden yararlanabilmesi için geriye dönük olarak son 3 yılda prime dair belgelerini zamanında vermiş olmaları, sadece son 1 yılda borçlarını ödeyememiş olmaları şartı aranıyor. Mükelleflerin zor durumları borçların ne kadar süre ile erteleneceğine ve ne kadar vadeli taksitlendirme yapılacağına karar verilmesini sağlayacak. Erteleme ve taksit süreleri belirlenirken, Bakanlar Kurulu tarafından 22 Ocak 2018 tarihinde alınan kararda yer alan kriterler esas alınacak.

Gecikme Cezaları Yİ – ÜFE’ye Göre Hesaplanacak

Mükelleflerin son 1 yıla ait borçların ertelenmesi ve taksit yapılması işlemlerinde ertelenecek olan borç tutarına ne kadar gecikme faizi uygulanacağı ve gecikme cezaları yerine TÜİK olarak biline Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tİ – ÜFE aylık değişim oranları basit usul şekline uygulanacak. Ertelemeden ve taksitlendirmeden yararlanmak isteyen mükelleflerin sadece son 1 yılda borçlarını ödeyememiş, geriye dönük 3 yıllık sürede ilgili bütün beyannamelerini vermiş olmaları gerekiyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri