Ekonomi

Prim Borcu Bulunan Emekli Adayları İçin Büyük Gün Yarın!

Emeklilik yaşını tamamlanmış ancak prim borcu olduğundan dolayı emekli olamayan Bağ-kurlular yarından itibaren Ziraat Bankasına kredi başvurusunda bulunacaklar.

Ziraat Bankası Nakit ve Ürün Yönetimi Grup Başkanı Turgut Gülcihan konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, Bağ-Kur dahilinde hizmeti bulunan ve bu hizmetler göz önünde bulundurulduğunda prim borcunu kapatması halinde emeklilik aylığı bağlanacak olan esnaf ve çiftçiler için, söz konusu birikmiş borcu ödeyebilmeleri adına uygun şartlarda kredi olanağı sağlanacağını, kredi başvurularının da yarından itibaren yapılabileceğini ifade etti.

Turgut Gülcihan ayrıca açıklamalarında, emeklilik hakkı mevcut olan fakat ödenmemiş primlerinden dolayı emekli olmayan Bağ-kurlular için kredi imkanı tanınmasını içeren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma protokolüne yönelik de değerlendirmeler yaptı.

Biriken Prim Borçlarını Ödeyip Emekli Olabilecekler

İmzalan bu protokol ile 2011 ile 2016 yılları arasında yapılan işbirliği gibi Bağ-kur prim borcu bulunmasından ötürü emekli olamayanlara, borçlarını kapatarak emekli olma şansı sunulduğunu anımsatan Gülcihan, Bağ-kur dahilinde hizmeti bulunan ve bu hizmet göz önünde bulundurulduğu zaman borcun kapatılması halinde emekli maaşı almaya hak kazanacak esnaf ve çiftçilere, biriken prim borçların kapatabilmeleri adına uygun şartlarda kredi olanağı sağlanacağını anlattı.

48 Aya Varan Vade İmkanı Sağlanacak

Söz konusu bu kredilerin 48 aya varan vade ve yüzde 1.28 oranında faiz imkanı ile sunulacağını ifade eden Gülcihan, kredi dahilinde hiçbir şekilde komisyon alınmayacağını, kredi taksitlerinin de, bağlanacak olan emekli maaşından kesileceğini ile getirdi.

Ayrıca söz konusu kredi için başvuruda bulunan emekli adayının uygun görülmesi halinde sağlanacak olan kredi miktarının, prim borcu kadar olacağını ifade eden Turgut Gülcihan, bunun ile beraber sağlanacak olan kredinin taksitlerinin, bağlanacak olan emekli maaşının yüzde 90’ına kadar çıkarabilme olanağı sağlanacağını da açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri