Ekonomi

Reklam Yatırımlarının Yarısı Onların Kasasında!

Reklamcılar Derneği Asbaşkanı İkiler, konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, ülke genlinde reklam yatırımlarının aslan payının televizyona gerçekleştiğini, söz konusu yatırımların yüzde 47,8’inin televizyon kasasına girdiğini anlattı.

2018 İçin Beklenen Oran Yüzde 7

Reklamcılar Derneği tarafından Deloitte iş ortaklığı ile hazırlanan 2017 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu, gerçekleştirilen toplantıda açıklandı. Söz konusu toplantıda konuya istinaden açıklamalarda bulunan Reklamcılar Derneği Asbaşkanı Demet İkiler, 2016 yılına kıyasla 2017 yılında reklam yatırımlarının yüzde 6,3 oranında yükseliş kaydettiğini, bu sene içinde beklenenin yüzde 7 oranında büyüme olduğunu ifade etti.

Demet İkiler söz konusu bu açıklamalarında, dijital medyanın ilk kez geçtiğimiz yıl itibari ile totaldeki medya yatırımlarının aslan payını aldığını ve bundan böyle payını daha da büyüteceğini belirtti.

Dijitalin totalde gerçekleştirilen reklam yatırımlarının içinde sahip olduğu payın 2017 yılı içerisinde yüzde 37’lere ulaştığını dile getiren Demet İkiler, buna karşın basının yüzde 21 iken yüzde 15’e, televizyonun ise yüzde 38 iken, yüzde 34 düzeyine kadar gerileme gösterdiğini anlattı. Diğer mecralarda ise kayda değer bir değişimin yaşanamadığını da açıklamalarına ekledi.

Türkiye GSYH Bakımından Ön Sıralarda Yer Alıyor

Dünya üzerindeki tüm reklam yatırımlarının görüntüsü incelendiğinde 1 milyar doları aşan reklam yatırımları gerçekleştiren ülkelerin totaldeki pazarda yüzde 95’lik bir paya sahip olduğunu da dile getiren Reklamcılar Derneği Asbaşkanı Demet İkiler, söz konusu bu payı 42 ülkenin oluşturduğunu, geçtiğimiz yıl itibariyle söz konusu ülkelerdeki medya yatırımlarının 2016’ya kıyasla yüzde 3,4 oranında büyüme kaydettiğini aktardı. Türkiye’nin bahsi geçen ülkeler sıralamasında 26’ncı sırada yer aldığını dile getiren İkiler, GSYH açısından da incelendiğinde Türkiye’nin ilk sıralarda yer aldığını açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri