Ekonomi

Renault Mais Genel Müdürü Çağdaş: 2018 Ekonomide Teşvik Yılı Olacak!

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2018 yılına ilişkin beklentilerinden, otomotiv sektörü ve MTV kapsamında açıklamalarda bulundu. Bu yılın ekonomide talebin teşvik edildiği bir sene olacağına inandığını söyleyen Çağdaş, ÖTM limitlerinde meydana gelen değişikliklerin de sektör dostu olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yeni Daica Duster lansmanına katılım gösteren Çağdaş, 2018 yılında geçen seneye benzer şekilde talep olmasını beklediklerini, geçen seneki talebin yüzde 10 oranında daralma göstermesini beklediğini ancak böyle sonuçlanmadığını söyledi. Daralma bekleme sebebi olarak da bir önceki senenin son 3 aylık dönemindeki ÖTB beklentisi nedeniyle talebin öne çekilmesi olduğunu söyleyen Çağdaş, 2016 yılında olması gereken pazarın 850 bin ile 880 bin arasında olduğunu, ancak bunun 983 bin olarak gerçekleştiğini söyledi.

Çağdaş: Kurdaki Salınımlar Fiyatlara Gecikmeli Yansıdı

Geçen sene bunun düzeltilmesinin öngörülebileceğini söyleyen Çağdaş, aynı zaman geçen yıl parite hareketinin yüksek olduğunu, kurda meydana gelen salınımlarının fiyatlara gecikmeli yansıdığını, ticari filoların ise 2-3 senede bir yapılan değişim dönemine denk geldiğini söyledi. Söz konusu dinamiklerde sektörün yüzde 3 oranında daralma gösterdiğini söyleyen Çağdaş, yüzde 10 seviyesinde olsaydı normal olabileceğini söyledi.

Çağdaş: 2018 KOBİ’ler Tarafından Ekonomide Teşvik Yılı Olacak

Bu senede bu talebin olmasının beklenmesinin normal olduğunu söyleyen Çağdaş, bölgede bazı kaygıların olduğunu, insanların büyük bir çoğunluğunun sadece beklemek ve görmek istediklerini, özellikle de KOBİ’ler tarafından bu yılın ekonomide teşvik yılının olacağını, KOBİ’lerde üretim artışı yaşandığını, bunda kesintiler yaşanmadığını, hafif ticari araç satışlarında yüzde 3 oranında büyüme performansı görüldüğünü söyledi.

10 sene öncesinde hurda teşviki uygulandığını anımsatan Çağdaş, bu uygulama ile birlikte de talepte yüzde 13 oranında artış yaşandığını, yine böyle olup olmayacağının bilinmediği ancak yüzde 5 üzerinde katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Anadolu bölgesinde çok fazla yaşı büyük araç olduğunu söyleyen Çağdaş, ÖTV ile MTV’de meydana gelen sınır değişimlerinin fiyatlara yansıyacağını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri