resmi-gazetede-yayimlandi-ticari-arac-sahipleri-gelir-vergisi-odemeyecek
Ekonomi

Resmi Gazete’de Yayımlandı! Ticari Araç Sahipleri Gelir Vergisi Ödemeyecek!

Taksi, minibüs ve dolmuş gibi ticari plakalı araçların sahipleri gelir vergisi ödemeyecek.

Elden Edilen Kazançlar Gelir Vergisinden Muaf Olacak

Taksiler, dolmuşlar ve minibüsler gibi ticari plakalı araç sahipleri bu plakalarını ellerinden çıkartmaları sırasında gelir vergisi ödemesi yapmayacaklar. Resmi Gazete’de 6 Nisan 2018 tarihinde yayımlanan 7104 sayılı kanuna ile dolmuş, minibüs, taksi plakalı araçların sahipleri sahip oldukları plakaları elden çıkarttıkları sırada ortaya çıkan kazançlarının hepsi gelir vergisinden muaf olacak.

Devir İşlemlerinde Binde 30 Oranında Harç Alınacak

7104 satılı kanun 6 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kanunda yer alan maddelere göre ticari plakalar ile ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Kanun kapsamında Gelir Vergisi Kanunu’nun 80. Maddesinin 3. Fıkrasına ilave yapıldı. Yapılan ilaveler sonucunda genel servis araçları, taksiler, dolmuşlar ve minibüslerin ticari plakalarının 6 Nisan tarihinden sonraki dönemde elden çıkartılması halinde o zamana kadar ortaya çıkan tüm gelirler gelir vergisinden istisna olacak. Ticari plakaların devri ile ilgili yapılan işlemlerde sadece plakanın satış bedeli üzerinden 30/1000 oranında harç alınacak.

Vergisini Ödeyenlere İade Yapılmayacak

Ticari plakaların devri sebebiyle gelir vergisi ödemeyecek olan ticari plakalı araçların sahipleri 6 Nisan 2018 tarihine kadar doğan kazançları için bu vergiden muaf olacaklar. Ayrıca plakalara daha önceki dönemde kesilmiş olan cezalardan dolayı açılmış olan dava olması durumunda bu davalardan vazgeçildiği takdirde tahakkuk ettirilen tutarlar da terkin edilecek. Ayrıca tahsilatı yapılan meblağlar iade ve ret edilmeyecek. Ticari plakaların satışı sebebiyle o zamana kadar vergisini ödemiş olanlar ödedikleri tutarlar hakkında iade talebinde bulunamayacaklar. Uzmanlar bu düzenlemenin ticari plakalı araç sahiplerine yönelik olan bir çeşit vergi affı olarak değerlendirileceğini belirtiyorlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri