restoranlardan-yemek-kartlari-aciklamasi-geldi
Ekonomi

Restoranlardan Yemek Kartları Açıklaması Geldi!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin geçtiğimiz günlerde yemek kartları ile ilgili yapılan düzenleme hakkında bir açıklama yapmıştı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıklama Yapmıştı

Geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından bir açıklama yapılmış ve yemek kartları konusunda yapılan yeni düzenlemeler bildirilmişti. Bakan Tüfenkci’nin açıklamalarından sonra bir açıklama da kısa adı TÜRES olan Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl’den de bir açıklama geldi. Ramazan Bingöl, yemek kartlarının artık marketlerde kullanılamayacak olmasının TÜRES ile bir ilgisinin olmadığını, kendilerinin tek ilgilendiği konunun komisyon oranlarının yüzde 12’ye düşürülmesi olduğunu söyledi.

Komisyon Oranlarının Ne Kadar Düşeceğini Bilmiyoruz

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, yemek kartlarının marketlerde bundan böyle kullanılmayacak olması hakkında konuştu. Bingöl, bu uygulamanın kendileri ile bir ilgisinin olmadığını, kendilerinin sadece yemek kartlarındaki komisyon oranlarının yüzde 12’ye indirilmesi ile ilgilendiklerini, yetkililer ile yaptıkları görüşmeler sırasında TÜRES’e bu komisyonun aşağı çekileceğinin söylendiğini, ancak kaç oranına kadar düşürüleceğini henüz bilmediklerini, kendilerinde böyle bir bilgi olmadığını söyledi.

Yemek Kartı Komisyonlarının Düşürülmesini İstedik

Ramazan Bingöl, Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın yemek kartlarındaki komisyon oranlarının yüksek rakamlara ulaşması sebebiyle piyasalarda sıkıntılar yaşandığını, bu çerçevede yapılan çalışmaların önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağını ve görüşlerin alınacağını söylemesi hakkında konuştu. Bingöl, yemek kartı firmalarının yurt dışındaki ülkelerde yüzde 2 – yüzde 3 gibi oranlarda olduğunu, Türkiye’de ise bu oranların yüzde 11 – yüzde 12 oranlarına kadar vardığını, yemek kartı firmaları ile defalarca kez görüşmeler yaptıklarını, oranların düşürülmesini istediklerini, ancak buna rağmen düşürülmediğini, bu sebeple de boykot kararı alındığını da belirtti.

Komisyon Oranları Yüzde 3’e Çekilmeli

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, yemek kartlarının yeni düzenleme ile artık marketlerde kullanılamayacak olmasının kendileri ile bir alakasının olmadığını, TÜRES’İn ilgilendiği konunun yemek kartlarının komisyonlarının düşürülmesi olduğunu, düşmesini istedikleri ile ilgili taleplerini gerekli yerlere ileterek görüşmeler yaptıklarını, şu anda yüzde 12’ye varan oranların yüzde 3 – yüzde 4 bandına çekilmesini istediklerini söyledi.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri