rtuk-aile-dostu-dizileri-belirledi-8-milyon-lira-odul-verilecek
Ekonomi

RTÜK Aile Dostu Dizileri Belirledi! 8 Milyon Lira Ödül Verilecek!

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile dizilerle ilgili yasal düzenlemede sona gelindiğini söyledi.

RTÜK Sadece Denetleme Yapmıyor

Kısa adı RTÜK olan Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı İlhan Yerlikaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği içinde üzerinde çalıştıkları aile dostu yerli dizilerin ödüllendirilmesi ile ilgili yasal düzenlemelerde sona yaklaştıklarını, bu dizilerin teşvik edilmesi kapsamında 8 milyon liralık bir bütçenin ayrıldığını, RTÜK’ün sadece denetleme yapan bir kurum olmadığını, gerekli düzenlemeleri de yapmakla yükümlü olduğunu söyleyerek yeni düzenleme hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Genelinde Spikerlere Sertifikaları Dağıtıldı

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya yaptığı açıklamada Türkçe’nin düzgün ve doğru kullanımı ile ilgili sunuculara ve spikerlere verilen diksiyon derslerinin sonucunda sertifikaların dağıtıldığını söyledi. Yerlikaya, bu çalışmanın Türkiye’nin her ilini kapsadığını, hatta bazı illerden gelen yoğun taleplerden dolayı çalışmaların birden fazla kez yapıldığını, RTÜK olarak bu uygulamalarının yanı sıra ayrıca aile dostu dizi ve televizyonda yayınlanan yerli filmler ve animasyonları kapsayan bir çalışmalarının da olduğunu söyledi.

Türk Kültürü Daha İyi Tanıtılacak

İlhan Yerlikaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak çalışma şeklinde yürüttükleri aile dostu dizilerin ödüllendirildiği çalışmadan da bahsetti. Yerlikaya, bu konu hakkındaki mevzuatın oluşturulduğunu, 8 milyon liralık bütçe ayırdıklarını, Bakanlık ile beraber aile dostu denebilecek dizi, film ve animasyonların kriterlerini belirlediklerini, Sayıştay ve benzeri kurumlardan çeşitli onayların gelme aşamasında olduklarını, bu onaylar da alındıktan sonra ödül almayı hak eden dizilere teşvik ödüllerinin verileceğini, bunun sembolik ve onursal bir ödül olacağını, belirlenen dizilerin RTÜK ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aile dostu dizi kategorisine alınmasının bu dizilerin hem iç pazarda, hem de dış pazarda değerini artıracağını, Türk toplumunun ve Türk kültürünün daha iyi tanıtılabileceğini de belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri