,
Dünya

Rusça Dilbilgisi ve Gramer Özellikleri

Dünyada en fazla çeviri talep edilen dillerden biri olan Rusça günümüzde 160 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. Rusça ülkemizde de en fazla çeviri talep edilen dillerden biridir. Türkçe ve Rusça arasındaki birçok farklılık nedeniyle Rusça çeviri yapmak oldukça zordur. Türkçe’den Rusça’ya veya Rusça’dan Türkçe’ye tercüme yapmak hem Rus alfabesini iyi bilmeyi hem de Rusça’nın gramer kurallarında uzman olmayı gerektirmektedir. Bu yüzden Rus dilinde tercümanlık yapmak isteyenler birçok zorlukla karşılaşabilir. İki dil arasındaki en büyük fark alfabedir. Türkçe Latin alfabesini kullanırken, Rusça Kiril alfabesini kullanır. Kiril alfabesi, sembolik bir alfabedir, her sembol bir harfe ve sese karşılık gelir. Rus alfabesinde 33 harf vardır. Rusça’dan çeviri yapabilmek için Kiril alfabesini öğrenmek gerekmektedir.

 

Rusça Dilbilgisi ve Gramer Özellikleri

 

Rusça’nın dilbilgisi ve gramer kuralları Türkçe’den oldukça farklıdır. Rusça’da kelime sırası da Türkçe gibi sıralı değildir. Rusça’daki söz dizimi daha esnek ve gelişigüzeldir. Bu özelliğin Rusça’yı kolay bir hale getireceği sanılsa da aslında tam tersi doğrudur. Bu kuralsızlık Rusça tercüme yaparken bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Rusça’da üç temel zaman vardır. Bunlar geçmiş zaman, şimdiki zaman ve gelecek zamandır. Rusça isimlerin eril, dişil ve nötr olmak üzere 3 farklı biçimi vardır. Kelimelerin yazımı, hem cinsiyetlerine göre hem de cümledeki işlevlerine göre değişmektedir. Rusça’dan Türkçe’ye tercüme yaparken gramer kurallarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

 

Rusça Tercüme

 

Rusça’dan Türkçe’ye çeviri yapmak, yalnızca metindeki Rusça kelimelerin Türkçe’ye çevrilmesi değildir. Rusça tercüme yapmak, Rusça yazılmış bir metinde anlatılmak istenen konu ve hususların doğru ve hatasız bir şekilde Türkçe’ye aktarılması ile ilgilidir. Bu yüzden Rusça’dan Türkçe’ye tercüme yapanların, sadece Rusça’da değil, Türkçe’de de uzman olmaları gerekmektedir.

Çeviri taleplerinizde, hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ve kurumsal çözümler için OKEANOS TERCÜME sizlere çok yakın. Bütün dillerde profesyonel  tercüman kadrosuyla, ister bireysel, isteseniz de kurumsal taleplerinizde, kısa sürede istediğiniz çözümü bulabilirsiniz. Bizlere dilerseniz web sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilerseniz de 0212 221 45 21 kurumsal hattımız ile direk müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.