rusya-merkez-bankasindan-6-milyon-dolar-calindi
Dünya

Rusya Merkez Bankası’ndan 6 Milyon Dolar Çalındı!

Rusya Merkez Bankası’ndan SWIFT saldırıları yoluyla 2017 yılında toplam 6 milyon dolar çalındığı açıklandı.

Hırsızlık SWIFT Yoluyla Yapıldı

SWIFT olarak bilinen sistemin ülkeler arasında gerçekleştirilen para transferlerinde kullanıldığı biliniyor. SWIFT yolu ile hackerlar tarafından 2017 yılında Rusya Merkez Bankası’nın 6 milyon doları çalındığı açıklandı. Rus para birimi ile hesaplandığında 339.5 milyon ruble eden bu tutar bilgisayar korsanları tarafından Rusya Merkez Bankası’nın hesaplarından çalışmış.

Dijital Hırsızlıklar Raporunda Yer Aldı

Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanan bir habere göre Rusya Merkez Bankası’ndan 6 milyon doların 2017 yılında çalındığı bilgisi Rus bankalarını hedef alan siber saldırıların detaylarının yer aldığı dijital hırsızlıklar raporunun en son kısmında verildi. Dijital hırsızlıklar raporunda Rusya Merkez Bankası’na 2017 yılında düzenlenen ve toplam olarak 6 milyon dolar yani 339.5 milyon ruble tutarındaki siber hırsızlığın kimler tarafından yapıldığının bilgisi yer almadı.

Rusya Merkez Bankası’ndan Kısa Bilgilendirme

Rusya Merkez Bankası, dijital hırsızlıklar raporunda bu konu hakkında kısa bir açıklama yaptı. Banka küresel para transferi sağlayan SWIFT sisteminin operatörüne yönelik bir saldırının gerçekleştirildiğini, hackerların bu saldırıda başarılı olduklarını, saldırı sonucunda Rusya Merkez Bankası’nın hesabından hırsızların 339.5 milyon ruble çaldıklarını bildirdi. Reuters Haber Ajansı’nın haberinde Banka’ya ulaşılıp bu konu ile ilgili detaylı bilgi alınmak istenmesine rağmen bir açıklama yapılmadığı bilgisi de yer aldı.

SWIFT’ten Açıklama Geldi

SWIFT sisteminin sözcüsü bu konu hakkında yöneltilen soruları cevapladı ve kendilerine herhangi bir dolandırıcılık hakkında bildirimde bulunulması halinde güvenliğin sağlanabilmesi için dolandırılan tarafa yardımcı olduklarını söyledi.

Rusya Merkez Bankası yetkilisi de Banka’nın güvenlik departmanının sorumlusu olan Artem Sychev tarafından sarf edilen bir bilgisayarın ele geçirilmesinden doğan sıradan bir olay şeklindeki sözlerine atıfta bulundu.

SWIFT Dolandırıcılıkları Giderek Artıyor

SWIFT tarafından daha önce yapılan açıklamada araçların ve tekniklerin her geçen gün daha da gelişiyor olmasından dolayı dijital saldırıların 2017 yılında artış kaydettiği bildirilmişti. 2017 yılın aralık ayında Rus devlet bankalarından olan Globex’İn hesaplarından 55 milyon ruble değerinde hırsızlık yapılmıştı, Bangladeş Bankası’ndan ise 2016 yılının şubat ayında aynı yolla 81 milyon dolar çalındı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri