rusyanin-varliklarinda-maddi-kayiplar-hiz-kesmiyor
Dünya

Rusya’nın Varlıklarında Maddi Kayıplar Hız Kesmiyor!

Amerika tarafından Rusya’nın varlıklarına uygulanan yaptırımlar sebebiyle rublenin dolar karşısındaki değer kayıpları sürerken, RTS Endeksi de yüzde 4 düştü.

Rusya Borsası’nda Yüzde 4 Kayıp Yaşadı

Amerika’nın Rusya’ya uyguladığı oligarklar ve varlıklar bazındaki yaptırımlar Rus rublesinin ABD doları karşısında değer kaybetmesine yol açtı. Ruble, dolar karşısında yüzde 5 oranında değer kaybı yaşarken, Rus borsası RTS Endeksi’nde de yüzde 4’ü geçen düşüşler görüldü. RTS Endeksi bu kayıpla 2017 yılının Ağustos ayından bu yana ulaştığı en düşük seviyeye inmiş oldu.

ABD’den Rusya’ya Yaptırımlar Uygulandı

Rusya varlıklarının üzerindeki Amerika’nın uyguladığı yaptırımlardan doğan baskılardan dolayı dün, geride kalan üç yılının en büyük düşüşleri yaşandı. Rus borsasında yer alan şirketlerin hisselerinde Amerika yaptırımlarının etkisiyle sert kayıplar oldu. ABD’nin bu yaptırımlar ile Rusya’nın en büyük şirketlerini hedef aldığı düşünülüyor. Amerika geçtiğimiz Cuma günü 2016 yılında ülkede yapılan başkanlık seçimlerine müdahale edildiği gerekçesiyle Rusya’yı suçlamış ve 24 Rus devlet üst düzey yetkilisi ve iş adamı ile 14 adet kurumla ilgili yatırımları uygulamaya almıştı.

Ruble 3 Yılın En Düşük Seviyesinde

Rusya para birimi ruble, ABD para birimi dolar karşısında Türkiye saati ile 11:14 civarında yüzde 4.73 oranında düştü ve 63.4123 düzeyine geriledi. Rublenin euro karşısındaki seyrinde de gerileme oldu. Ruble, euro ile karşılaştırıldığında 78.43 düzeyine indi. Bu rakamlar Rus rublesinin 2016 yılından bu yama düştüğü en yüksek düzeylere indiğinin bir göstergesi olarak kayıtlara geçti.

Rusya devletinin borçlarını yaşanabilecek bir iflasa karşı sigortalama maliyetlerinin gösteren CDS olarak bilinen Kredi Takas Primleri dün kapanış saatine göre bugün 6 baz puan yükseliş sergileyerek 114 baz puana çıktı.