saglik-turizmi-tatil-turizminden-daha-cok-kazandiriyor
Ekonomi

Sağlık Turizmi Tatil Turizminden Daha Çok Kazandırıyor!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, termal turizmdeki kaynaklardan daha çok faydalanılması için sağlık turizminin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

TESK Başkanı’ndan Yazılı Açıklama

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada termal turizm kaynaklarından daha çok faydalanılması gerektiğini, bu konuda kaplıca turizminin teşvik edilmesi gerektiğini, çünkü sağlık turizminden elde edilen döviz gelirlerinin tatil turizminden elde edilen dövizden çok daha fazla olduğunu söyledi.

Sağlık Turizmi Büyük Potansiyel

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de bulunan sağlık turizmi potansiyelinin oldukça yüksel olduğunu vurguladı. Palandöken, turizmden elde edilen gelirlerin artırılması ve turizmin mevsimsellikten uzaklaştırılarak yılın her ayına yayılmasının gerektiğini, ülkemizde gezilip görülebilecek tatil beldelerinin, tarihi yerlerin yanında pek çok termal kaynakların da olduğunu, bu alanın geliştirilmesi için kaplıca turizmine teşvik verilmesi gerektiğini, sağlık turizminin Türkiye açısından büyük bir potansiyel barındırdığına dikkat çekti.

Türkiye Yurtdışında Daha Çok Tanıtılmalı

Bendevi Palandöken, Türkiye’de sağlık alanında tedavi ücretlerinin Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında yüzde 60 oranında daha düşük olduğunu, bir kalp ameliyatının Türkiye’de 8 bin dolar – 20 bin dolar arasında olduğunu, bu rakamın Avrupa’da 20 bin dolar – 40 bin dolar civarında olduğunu, bu sebeple pek çok kişinin sağlık hizmeti almak için Türkiye’yi tercih ettiğini, ancak yurtdışından gelen kişilerin zorunlu tıbbi tedaviler için değil, saç ekimi, diş tedavisi, plastik cerrahi gibi operasyonlar için Türkiye’ye geldiğini, bu yüzden sağlık turizmine yapılan yatırımların ve teşviklerin artırılması gerektiğini, Türkiye’nin bu alanda yurtdışında daha çok adının duyulmasının sağlanması gerektiğini bildirdi.

760 Bin Turistten 7.1 Milyar Dolar Döviz Geliri Sağlandı

Palandöken ayrıca Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’nden elde edilen verilere göre 2017 yılında ülkemize sağlık turizmi kapsamında 760 bin turistin geldiğini, bu turistlerden elde edilen döviz gelirinin 7.1 milyar dolara yakın olduğunu, bu rakamların daha da artması ve turizmde atak yapılması için sağlık turizmine ve kaplıca turizmine çok daha fazla önem verilmesi ve teşviklerin artırılması gerektiğini de ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri