,
Ekonomi

Sanayi Doğalgazına Zam!

Santrallerde ve sanayide kullanılan doğalgaza zam geldi. Konuyla ilgili açıklamayı BOTAŞ yaptı. Buna göre zam yüzde 9,5’in üzerinde oldu.

Sanayi Doğalgazına Yüzde 9,7 Zam Geldi

BOTAŞ sanayiye ve santrallere aktardığı doğalgaza zam yaptığını duyurdu. Zammın 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren uygulanacağının altını çizerek, zam oranını yüzde 9,7 olarak açıkladı. Sanayiciler zam oranın yüksek olduğuna dikkat çekerek, bu oranın geriye çekilmesini talep etti.

Zamlar Ardı Ardına Geldi

Bir zamda yılın ilk günlerinde elektriğe yapılmıştı. İlan edilen zam yüzde 8,8 olarak duyurulurken, meskenlerin kullandığı elektriğin her bir kilovat saati 36,1371 kuruşa yükselmişti. İşte bu zam sonrasında geçtiğimiz haftanın sonuna doğru elektrik yeniden zamlandı. Açıklanan elektrik zammı yüzde 2,89 olarak kaydedildi. Zam sonrasında elektriğin kilovat saati 37,1251 kuruş seviyesine yükseldi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketince elektrik dağıtım şirketlerinin teknik olmayan kayıp enerji satışları ve görevli tedarik şirketleri bünyesine yapılmakta olan satış işlemlerinde, elektrik enerjisinin toptan satış fiyatı kilovat saat bazında 14,1 kuruş üzerinden fiyatlandırılacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kararı sonrasında genel aydınlatma için kullanılan elektrik, elektrik dağıtım şirketlerine kilovat saat başına 21,81 kuruş üzerinden satılacak.

Elektrik Zammı Vatandaşların Tepkisine Neden Oldu!

Son durumda yılın ilk gününden bugüne kadar elektriğe yapılan zam yüzde 12’ye kadar çıktı. Vatandaşlar elektriğe gelen zamlardan şikayet ederken, yüksek faturalar abonelerin kabusu oldu. Sanayicilerde artan elektrik faturalarından dert yanan taraflardan oldu. Gelen zamların maliyetleri yükselttiğini ifade etti.