Ekonomi

Sanayi Üretimi Ocak Ayı Verileri Belli Oldu!

Yılın ilk ayına ilişkin sanayi üretimi verileri belli oldu. Türkiye Ocak ayında sanayi üretimini yıl bazında artırmayı başarırken, ay bazına beklentiyi karşılamadı.

Sanayi Üretimi Ocak Ayında Yüzde 0,8 Düştü!

Sanayi üretimi Ocak ayında nasıl bir değişim sergiledi? İşte bu soru bugün yapılan açıklama ile yanıt buldu. Buna göre Türkiye’nin yıl bazlı sanayi üretimi 20172nin aynı ayına kıyasla yüzde 12 artış kaydetti. Bir önceki aya göreyse düşeşe geçti. Üretimdeki azalış yüzde 0,8’e denk geldi. Türkiye’nin sanayi üretiminden beklenen aylık artış yüzde 1,2 olarak öngörülmüştü. Yıllık artışsa yüzde 6,7 seviyesinde açıklanmıştı. Bu durumda aylık beklenti karşılanamadı. Fakat yıl bazındaki artış beklentinin üzerinde oldu.

Yapılan açıklamaya göre “Arındırılmamış Sanayi Üretim Endeksi” yılın ilk ayında, 2017’nin aynı ayına kıyasla yüzde 12,9’luk artış kaydetti. Endeks değeri 2018’in Ocağında 109,3 olarak belirlendi. bir önceki yılın endeks değeri ise 96,8 olarak kayda alınmıştı.

Mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırılan sanayinin alt sektörlerindeki Ocak ayı değişimi ise şöyle oldu. “Madencilik ve Taşocakçılığı Sektörü Endeksi” Bir önceki ay dikkate alındığında yüzde 5,2’lik artış kaydetti. “İmalat Sanayi Sektörü Endeksi” ise yüzde 1,2 oranında geriledi.  “Elektrik-Gaz-Buhar-İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı Sektörü Endeksi” değişimi ise yüzde 0,6’lık artışa ev sahipliği yaptı.

Takvimsel etkilerden arındırılmış olan sanayinin alt sektörlerindeki değişime bakıldığında, Madencilik ve Taşocakçılığı Sektörü Endeksi bir önceki yılın Ocak ayına kıyasla yüzde 22,9 oranında arttı. Aynı dönemde İmalat Sanayi Sektörü Endeksindeki artış yüzde 12,3 olarak ifade edildi. Bunların yanında Elektrik-Gaz-Buhar-İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı Sektörü Endeksi de bir yıllık süreçte yüzde 3,7 arttı.

Ana sanayi grupları arasında yer alan Madencilik ve Taşocakçılığı Sektörü Ocak ayında, bir önceki aya kıyasla en iyi çıkışı yapan sektör oldu. Sektör endeksindeki yükseliş yüzde 5,2 olarak belirlendi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri