,
Gündem

Savcı Nasıl Olunur?

Savcılık günümüzün en çok dikkat çeken meslek gruplarından biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle gençler arasında en çok ilgi çeken mesleklerden biri olarak kabul ediliyor. Peki Savcı Nasıl Olunur? Hangi işleri yaparlar?

Savcı Nasıl Olunur?

Savcı, kamu davasının açılmasına yönelik ilgili hazırlıkları yapan kişi olarak tanımlanıyor. Ceza yargılamalarına göre iddia makamına göre hareket ederler. Savcı olmak için kişilerden bazı şartları yerine getirmesi beklenir. Günümüzün şartlarına göre savcı olma şartları arasında bunlar yer almaktadır:

  • Türk vatandaşı olmak.
  • 35 yaşını doldurmamış olmak. (giriş sınavı tarihinde 35 yaşını doldurmamak)
  • Hukuk fakültesinden mezun olmak ve hukuk fakültesi üzerinde başarı belgesi almak.
  • İdari yargı adaylarına yönelik, hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı hukuk fakültesini bitirerek öğrenimine Türkiye’de devam etmek.
  • Kamu alanında yasaklı olmamak.
  • Askerliğini tamamlamış olmak.
  • Savcılık görevini yapmaya engel olabilecek herhangi bir sağlık durumunun içinde olmamak. (akil veya fiziki sağlığı olarak)
  • Daha önceki zamanlarda herhangi bir suçtan yargılanmamış olmak.

Savcılık için Ne Okunması Gerekiyor?

Savcı Nasıl Olunur? Savcı olma için hangi bölümden mezun olmalı sorusuna hukuk olarak yanıt vermemiz gerekiyor. Ülkemizde bulunan hukuk fakültelerinden birinden mezun olarak, daha sonra ilgili hakimlik sınavına girmeniz gerekir. Bu sınavda 100l’ük puan sistemi kullanıyor. 100 üzerinden yapılan puanlara göre, adayların başarılı sayılabilmesi için en az 70 puan alması gerekiyor.

Bunun yanında sınavın temel olarak nasıl olduğu hakkında bilgi vermekte fayda var. Alan bilgisi ve genel kültür sorularından meydana geliyor. Öte yandan sınavda genel yetenek kapsamlı olarak da görülebilecek sorulara rastlamak mümkündür. Bu soruların aday tarafından doğru bir şekilde anlaşılarak cevaplanması gerekir. Aynı zamanda sınava göre iyi bir yere sahip olabilmek için, aranan tek şart bu değildir.

Kurum tarafından belirlenmiş olan kontenjanlarda dikkate alınır. Sınavdan hem başarılı olmak hem de bu kontenjanlara yerleştirilmek gerekecektir. Bu durumda artık savcı olmanın ne kadar zor bir durum olduğunu gözler önüne sermiştir. Şartları tam olarak taşıyan ve kontenjana girmeyi başaran adaylar ise, mülakata çağırılır. Bu aşamada da kişiye yönelik geniş kapsamlı bir araştırma başlayacaktır. Bölüme olan uygunluk her açıdan ele alınır. Eğer aday her açıdan bu iş için uygun bulunuyorsa, onun için staj süresi başlamış olacaktır. Bunun için belirtilen staj süresi ise 2 yıl olmaktadır. 2 yıllık staj süresini tamamlayan adaylar daha sonra yeni bir sınava girerler. Bu süreci başarılı halde geçen adaylar ise, savcılık veya hakimlik için başvuruda bulunabilir.