Ekonomi

O Şeker Fabrikalarının Özelleştirme Süreci Başladı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’ye ait olan bir takım fabrikaların özelleştirilmesi kapsamında açıklama yaptı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının yaptığı açıklamada, özelleştirmeye hazırlanma hedefi ile 2000 senesinde özelleştirmeye ilişkin, 2008 yılında ise özelleştirme programına alındığı hatırlatıldı.

14 Şehir

Açıklamada, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun belirlemiş olduğu stratejiye ilişkin olara özelleştirme hazırlık çalışmalarının artık sona erdiği, bazı fabrikaların ise ihale aşamasına hazır olduğu belirtildi.  Özelleştirme için ihale süreci başlayan fabrikalar ise, Çorum, Elbistan, Erzurum, Ilgın, Muş, Yozgat, Bor, Alpullu, Erzincan, Kastamonu, Turhal, Afyonkarahisar, Burdur, Muş ve Kırşehir’de bulunduğu açıklandı. Söz konusu dönemde özelleştirme yapılırken bu fabrikalarda istihdam edenler ile pancar ekimi gerçekleştiren çiftçilerin korunması, fabrikalarda üretimin devamlılığının temel ilke olarak ele alındığı belirtildi. Aynı zamanda söz konusu konularda ihale belgelerinde önemli düzenlemeler yapıldığı da ayrıca belirtildi.

Fabrikaların üretim devamlılığı ile birlikte zorunluluğu getirildiği yer alan açıklamada, özelleştirme modeli kapsamında temel hedeflerden birinin de fabrikaların pancardan şeker üretimi faaliyetlerinin sürmesinin sağlanması olduğu, bu hedef kapsamında da üreticilerin faaliyetlerinin devam ettirmeleri kapsamında şartlar öngörüldüğü söylendi. Şeker üretimine ilişkin direkt olarak ilişkisi olmayan arazi ve arsalar ihale dışında tutulup, şeker fabrikaların üretim faaliyetleri kapsamında gerekli olmayan taşınmazları da ihale kapsamı dışında tutulması belirtildi.

Şeffaf Bir Şekilde Yürütülecek

İhale süreçlerinin tümünün her aşamasının kamuoyu bilgilendirilerek, şeffaf bir şekilde yapılacağı, nihai aşamada ise özelleştirme ihaleleri bütün teklif verenlerin katılımı ile beraber kamuoyuna açık bir şekilde sonuçlanacağı belirtildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri