Ekonomi

Sektörün Kazancı 3 Milyar Liranın Üzerinde!

Elde edilen bilgilere göre, Borsa İstanbul’da işlem gören otomotiv sektörünün geçtiğimiz yıl gerçekleştirmiş olduğu totaldeki net kazancı, 2016 yılına kıyasla yüzde 32 oranında artarak 3 milyar 321,6 milyon lirayı buldu.

Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe hizmet veren ve geçtiğimiz yıla ait olan finans tablolarını açıklayan totaldeki 8 şirketin net kazancı 2016 yılına kıyasla yüzde 31,7 oranında yükseliş kaydederek 3 milyar 316,6 milyona erişti.

Bazı Şirketlerin Performansı Negatif Yönde

Borsa İstanbul’da işlem gören otomotiv sektörü firmalarının yüzde 3 oranında kazancı artarken, yüzde 1’lik kısmı da zararda iken kara geçmiş oldu. Söz konusu sektörün finansal rakamlarını açıklayan 8 şirket 4’ü ise bir önceki yılın rakamlarına kıyasla negatif bir performans sergiledi.

Söz konusu bu 8 şirket arasından Fors Otosan, 1 milyar 490 milyon TL kazanç elde ederek en kazla kazanç sağlayan şirket olduğu belirlenirken, bunun ile beraber yüzde 56 oranında yükseliş kaydederek bir önceki yıla kıyasla net kazancını en çok artıran şirket oldu. Bahsi geçen şirketin bir önceki yıla ait net kazancı 955,3 milyon TL civarında idi.

Finansal rakamları açıklanan şirketler arasında 1 milyar sınırının üzerine çıkan başka bir şirket ise, Koç Holding iştiraki olan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası (TOFAŞ) olarak kayıtlara geçti. Söz konusu olan şirketin geçtiğimiz yıla ait olan net kazancı, 2016 yılına kıyasla yüzde 32,2 oranında artış kaydederek 1 milyar 282,8 milyon TL’ye ulaştı.

Toplam Kazanç 64 Milyardan Fazla

Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem gören bu 8 şirketin 2017 yılında elde etmiş olduğu toplam kazancı, 2016 yılına kıyasla yüzde 24,9 oranında yükseliş göstererek 64 milyar 525,5 milyon TL civarında gerçekleşirken, açıklanan bu verilerde bütün şirketlerin kazancının fazlalaştığı ortaya çıktı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri