sgkdan-yetim-alan-kadinlarla-ilgili-onemli-yazi
Ekonomi

SGK’dan Yetim Aylığı Alan Kadınlarla İlgili Önemli Yazı!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından annesi veya babası ölen ve yetim aylığı alan boşanmış kadınlarla ilgili genel bir yazı yayınlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Bir Yazı Yayımladı

Sosyal Güvenlik Kurumu, ölmüş annesinden ya da babasından yetim aylığı bağlatabilmek için eşiyle anlaşarak boşanma kararı alan kadınlarla ilgili olarak yürütülen denetimler hakkında genel bir yazı yayınlandı. Bu yazı kapsamında alınan karar ilgili birimler bildirildi. Karara göre bundan böyle eşinden boşanmış ve yetim alan kadınların maaş almak için anlaşmalı boşanıp boşanmadığının araştırması yapılırken bazı hususlara dikkat edilecek.

Kusursuz Vatandaşlar Mağdur Oluyor

Boşanmanın ardından eşiyle beraber yaşadığı anlaşılan kadınların mevcut uygulamaya göre anne ya da babalarından aldıkları yetim aylıkları kesiliyordu. Ayrıca bu kişilerden o zamana kadar haksız olarak aldıkları maaşlar da faizliyle birlikte geri alınıyordu. SGK bu gibi anlaşmalı boşanma davaları ile ilgili denetimler sebebiyle hiçbir kusuru olmayan kişilerin mağdur olduğuna karar vererek bu konuda bir genel yazı yayınladı. Yayınlanan yazıda eşinden boşanmış olan ancak hala aynı evde yaşayan ve bir yandan da yetim aylığı alan kadınlardan bu aylığın kesileceği, geçmişte aldıkları ödemelerin de faizleri ile geri alınacağı belirtildi. yazıda ayrıca SGK’da yapılan incelemeler doğrultusunda bu konuda yaşanan aksaklıklardan da bahsedildi.

Denetimlerdeki Aksaklıklar İlgili Kurumlara Bildirildi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınladığı genel yazıda bahsedilen tespit edilmiş aksaklıkların boşanmış ve halen birlikte yaşayan kişilerle ilgili kimlik paylaşım sistemindeki kontrolü yapılmadan denetim talebinde bulunulduğundan, yetim aylığı maaşı talebinde bulunan kadınların aylık hakkının olup olmadığının kontrolünün yapılmadan SGK’dan denetim talep edildiğinden, sadece tanıkların beyanı ile yerinde denetleme olmadan kanaatin oluşturularak kendilerine iletildiğinden, denetimde esas kabul edilen bilgilerde ve belgelerde eksiklik olduğundan, mahkemelerin verdiği kararda yer alan hususlar dikkate alınmadan denetimin yapıldığından, SGK’ya ulaşan denetim raporlarının bazılarında kesin kanaatin belirtilmediğinden de bahsedilerek denetim memurları tarafından yapılan incelemelerin sonucunda boşanmış olduğu eşiyle aynı evde yaşadığı tespit edilen kadınlarla ilgili itiraz gelmesi durumunda denetimin yeniden yapılmasını istedi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri