Ekonomi

Sigorta Devi Satışa Çıkarıldı!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, Khazanah tarafından Acıbadem Sigorta’nın satışına yönelik Barclays’a yetki verildi.

Elde edilen bilgilere göre, Malezya’ya ait olan varlık fonu Khazanah Nasionald Bhd, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketi Acıbadem’i satışa çıkarmak üzere Barclays, PLC’ye yetki verdi.

Şubat Ayı Sonunda Potansiyel Yatırımcılar Davet Edilecek

Konu ile alakalı olan iki kişi tarafından verilen bilgilere göre, Kuala Lumpur merkezli varlık fonunun ortağı olan Avicennia Capital Sdn Bhd, Malezya’da mevcut bulunan operasyonlarına yoğunlaşmak amacıyla Türkiye’de faaliyet gösteren Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta A. Ş.’yi (Acıbadem Sigorta) satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Öte yandan söz konusu bu iki kişinin verdiği bilgiler arasında Avicennia’nın içerisinde bulunduğumuz ay sonu itibari ile potansiyel müşterilerini ve yatırımcılarını davet etmeye başlayacağı ve bahsi geçen bu satış işleminde 300 milyon dolar civarında kazanç sağlamayı hedeflediği bilgisi de yer aldı.

Türkiye’nin İkinci Büyük Sigorta Şirketi: Acıbadem

Türkiye’nin sağlık sektörü 2008 yılından bu yana içlerinde Aviva Plc, Allianz SE, Cigna Corp., Achmea BV ve Sompo Holdings Inc. gibi firmalarında ya yer aldığı pek çok yabancı yatırımcıyı ağırladı. Türkiye Sigorta Birliği tarafından elde edilen verilere göre, Acıbadem Sigorta şirketi, yaklaşık olarak 901 milyon lira piyasa değeriyle geçtiğimiz yıl Allianz’ın ardından ikinci büyük sağlık sigortası primi üreticisi olurken, ülke genelindeki pazarında yüzde 18’ini elinde tuttu. Öte yandan geçtiğimiz yıl söz konusu sektörün primleri yüzde 19 oranında büyüme kaydederek 5 milyar civarına ulaşmıştı.

Avicannia Capital Acıbadem Sigorta’nın yüzde 90’ını yaklaşık olarak 5 yıl öncesinde satın alan Mehmet Ali Aydınlar, geriye kalan yüzde 10 civarındaki hisseyi de borsa kotundan çıkarıldıktan sonra satın almıştı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri