sigortalilar-45-milyon-lirasini-tahsil-etmeyi-unuttu-son-tarih-15-haziran
Ekonomi

Sigortalılar 45 Milyon Lirasını Tahsil Etmeyi Unuttu! Son Tarih 15 Haziran!

Bu yıl 175 bin kişiden fazla sigortalı, hayat poliçelerinde biriken paralarını ve araçlarının hasarlarından doğan alacaklarını tahsil etmeyi unuttu.

Vatandaşlar Sigorta Şirketlerinde Parasını Unutuyor

Sayısı 175 binden fazla olan sigortalı, kasko poliçelerinde araçlarının hasarlarından doğan alacaklarını ve hayat sigortası poliçelerinde biriken paralarını sigorta şirketlerinden tahsil etmeyi unuttu. Daha önce de bankalardaki parasını çekmeyi unutan vatandaşlara bu kez sigorta şirketlerinden almaları gereken paraları unutan vatandaşlar eklendi.

Unutulan Paralar Güvence Hesabı’na Aktarılıyor

Bir süre önce yapılan yeni bir düzenleme ile sigorta şirketlerinden almayı hak ettikleri alacaklarını almayı unutan kişilerin bu paralarının Güvence Hesabı’na devredilmesi kararlaştırılmıştı. Bu karar göre sigorta şirketleri tarafından her yeni yılın başında şirketlerinde alacaklarını unutan sigortalıların listesini yayınlıyor ve bu kişilere aynı yılın 15 Haziran tarihine kadar süre veriyor. Bu süre içinde alacaklarını tahsil etmek üzere sigorta şirketine başvuramayan kişilerin paraları Güvence Hesabı’na devredilecek. Yapılan tüm bilgilendirmelere ve çağrılara karşın yine de vatandaşlar tarafından bu paraların tahsilatı unutuluyor.

Güvence Hesabı Müdürü’nden Açıklama

Güvence Hesabı Müdürü Abdulkadir Küçük sigorta poliçeleri kapsamında unutulan paralarla ilgili bir açıklama yaptı. Küçük, yaptığı açıklamada sigorta şirketlerine 10 yıllık ve 20 yıllık hayat sigortası poliçesi yaptırıp, bu vadelerin sonunda paralarını almayı unutan kişiler olduğunu, vatandaşlar tarafından bu türlü alacakların tahsilinin unutulabildiğini, bir diğer durumun ise vefat eden sigortalıların mirasçılarına ulaşamamak olduğunu, sigorta şirketleri tarafından çeşitli nedenlerle tahsil edilmeyen alacakların her yıl listelendiğini, alacaklılara belli bir süre tanındığını, bu sürenin sonunda hala alacaklar hak sahipleri tarafından tahsil edilmemişse bu paraların Güvence Hesabı’na devredildiğini söyledi.

2017 Yılında 33 Milyon Lira Unutuldu

Abdulkadir Küçük geçtiğimiz yıl 124 bin kişin alacaklarını tahsil etmediğini, bu yıl alacağını tahsil etmeyen kişi sayısının da 175 bin 722 kişi olduğunu, bu kişiler tarafından unutulan paraların 45 milyon 282 bin 396 lira olduğunu, bu meblağın 15 Haziran 2018 tarihine kadar tahsil edilmemesi halinde sigorta şirketleri tarafından Güvence Hesabı’na aktarılacağını, 2016 yılında bu hesaba aktarılan tutarın 28 milyon 77 bin lira, 2017 33 milyon 147 bin lira olduğunu belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri