Ekonomi

Şimşek’ten Çağrı! İhracata Odaklanın!

Katılmış olduğu programda bir takım açıklamalarda bulunan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şirketlere çağrıda bulunarak, daha fazla Ar-Ge yapmalarını, inovasyona önem vermelerini, ihracatı artırmalarını söyledi. Devlet tarafından desteklerin sürdürüleceğini de açıklamalarına ekledi.

Türkiye’nin en büyük ve en önemli ihtisas fuarı UNICERA İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı, yaklaşık olarak 80 bin metrekare ile rekor bir büyüklüğe sahip alan olan CNR Expo’da açılışını yaptı. Söz konusu bu fuara iştirak ederek açılış konuşmasını gerçekleştiren ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sektörün oldukça büyük oranda katma değer ile üretim gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, şirketlerin Ar-Ge, tasarım, markalaşma ve ihracata yoğunlaşması gerektiğini, hükümetin onlara desteğinin sürdürüleceğini ifade etti.

Hükümet Her Daim Sektörü Destekleyecek

Söz konusu fuarda açıklamalar yapan Mehmet Şimşek, Türkiye’nin çıkışının üst düzeydeki katma değerli ürün ihracatı olduğunu dile getirerek, seramik alanında üretiminin yarısından fazlasını ihraç eden firmaların mevcut olduğunu, sektörün Ar-Ge, marka bilinirliği, tasarım ve ihracata yoğunlaşmalarına ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Dünya çapındaki rekabette ön plana çıkabilmek adına inovasyon ve Ar-Ge’nin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çeken Şimşek, reel sektör şirketlerinin daha fazla Ar-Ge yapması, inovasyona önem vermesi ve ihracatı artırması yönünde çağrıda bulundu. Ayrıca hükümet olarak söz konusu bu şirketlerin her zaman destekçisi olacaklarına da vurgu yaptı.

Borçlanmak Yerine Öz Kaynak Artırımı Yapın

Öte yandan açıklamalarında, bankalardan kredi çekip borç yapmak yerine şirketlerin öz kaynaklarını büyütmeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sermaye çoğaltımları için vergi teşviki gerçekleştirdiklerini, bu nedenle de öz sermaye ile büyüme kaydetmenin mühim olduğunu belirtti. Seramik alanında 2018 yılı için belirlen yüzde 10’un üzerinde ihracat hedefinden de bahseden Şimşek, söz konusu bu oranı oldukça mütevazi bulduğunu, sektörün büyüme oranını daha yukarılara taşımasının mümkün olduğunu açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri