Ekonomi

Şirket Kuruluşları Tebliğindeki Değişiklik Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Şirket kuruluşuna yönelik tebliğ üzerinde yapılan değişikliklere göre, kurucusu gerçek ya da tüzel kişi olan şirketlerin kuruluş aşamasında gerçekleştirilen sözleşmelerinde, ticaret sicili müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş olan kişiler huzurunda imza atılabilme olanağı sağlandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen “Şirket Kuruluş Sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer aldı.

Söz konusu olan tebliğde yapılan değişikliklere göre, bir şirketin kurulumu esnasında kurucuların sözleşme üzerindeki imzalarının ticaret sicili müdürlüklerinde geçerli kılınmasına olanak sağlandı. Kurucusu gerçek veyahut tüzel kişi olan şirketlerin kurulum sözleşmesi, söz konusu olan müdürlükler tarafından görevlendirilen kişiler önünde gerçekleştirilebilecek. İmza beyannamesi, ticari sicil müdürlüklerindeki bu görevliler önünde verilebilecekken, daha önceli tebliğe göre imza sözleşme müdürün önünde gerçekleştiriliyordu.

Tacir İmza ve Unvanını Notere Onaylatacak

Ticaret ile meşgul olacak her kişi, kullanacağı ticaret unvanını ve yine bu alanda kullanacağı imzasını notere kabul ettirmesinin akabinde bu imza ve unvanı ticaret sicil müdürlüklerine de bildirmesi gerekecek. Eğer ki ticaret ile meşgul olacak kişi bir tüzel kişi ise, kendisini unvanının yanı sıra, kendisi adına yetki sahibi alan kişilerin de imzasını notere kabul ettirerek müdürlüklere bildirmesi gerekecek.

Kooperatif Kuruluşları da Şirket Gibi Olacak

Öte yandan yine yapınla bu değişiklikte kooperatifler de söz konusu sözleşmenin kapsama alanı içerisinde dahil edildi. Böylelikle kooperatif kuruluşunda, şirket kuruluşunda olacağı gibi sicil müdürlüklerinin yetkilileri önünde sözleşmeler gerçekleştirilebilecek.

Kooperatif kuruluşunda, kurucu olan kişi ya da temsilciler, iradesini serbest bir biçimde ve kendi talebine göre rahatlıkla bildirebilecek. Kurucunun bir takın sebeplerden ötürü ayırt etme gücüne sahip olmadığına dair bir şüphe olduğu takdirde, bu meselenin açıklığa kavuşması adına kurucunun bu güce sahip olduğunu ispat edecek yetkili birimlerden alınmış belge talep edilebilecek.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri