sirketler-kullanicilari-sms-yagmuruna-tuttu-iste-sebebi
Ekonomi

Şirketler Kullanıcıları SMS Yağmuruna Tuttu! İşte Sebebi!

Türkiye’de kullanıcıların kişisel verilerini elinde bulunduran ve işleyen tüm şirketleri ilgilendiren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyum hakkında tanınan süre bugün doluyor.

Şirketlere Kanun Kapsamında Verilen Süre Bugün Doluyor

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyum ile ilgili Türkiye’deki şirketlere verilen sürenin son günü bugün… Bu nedenle şirketler, kişisel verilerini tuttukları ve işledikleri kullanıcıları SMS yağmuruna tutarak izin istedi. Sürenin dolması ile birlikte izim vermeyen kullanıcıların üyelikleri iptal edilecek. Türkiye’de 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren kişisel verilerin korunması hakkındaki 6698 sayılı kanunda şirketlere tanınan 2 yıllık uyum sürecinde sona gelindi. Tanınan süre bugün (7 Nisan 2018) dolarken, şirketler 7 Nisan 2016 tarihinden önce topladıkları kişisel verileri kanuna uyumlu hale getirmek için son dakika çabası içine girdiler.

Şirketler Kullanıcıları SMS’le Onaya Davet Etti

Türkiye’de mağazacılık, perakende, ulaşım, akaryakıt sektörleri de dahil olmak üzere pek çok alanda faaliyette olan şirket kullanıcılarına SMS göndererek üyelik sözleşmesinin ve şartlarının yenilenmesi için link iletti. Aldıkları SMS’te yer alan linke girerek onay veren kullanıcıların üyelikleri devam edecek. Ancak tam tersi olup da kullanıcının o linkte tıklamayarak onay vermediği üyelikler şirketler tarafından iptal edilmek, kullanıcıya ait şirketin elinde bulunan kişisel veriler silinmek zorunda…

Kanun’a Uymayan Şirkete 1 Milyon Lira Ceza

7 Nisan 2017 tarihinde hayata geçirilen Kişisel Verilerin Korunması (KVK) Kanunu ile kişisel verilerini ellerinde tutan ve kullanan şirketler verilerin sahiplerine karşı bazı yükümlülükleri yerine getirmek durumundalar. Kanun’da belirtilen aydınlatma ve bilgilendirme yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi halinde şirketler 5 bin lira – 100 bin lira arasında idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kullanıcıların kişisel verilerini kanunsuz olarak elinde tutmaya devam eden ve kullanan şirketlere kesilecek olan para cezası 1 milyon liraya kadar varacak.