standart-poors-turkiyenin-kredi-notunu-acikladi
Dünya

Standart Poor’s Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart Poor’s tarafından Türkiye’nin kredi notu açıklandı.

Türkiye’nin Kredi Notu BB Olarak Kaldı

Dünya genelinde ülkeler hakkında kredi derecelendirmeleri yapan uluslararası kuruluş Standart Poor’s tarafından açıklanan Türkiye’nin kredi notunda bir değişiklik yapılmadığı görüldü. Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi BB seviyesinde tutuldu. S&P olarak bilinen Standart Poor’s böylece Türkiye’nin kredi derecelendirme notunda daha öncekine göre değişikliğe gitmemiş oldu.

S&P Piyasaları Yanıltmadı

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart Poor’s tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin küresel kredi notunun BB seviyesinde olarak tutulduğu ve değişiklik yapılmadığı teyit edildi. Bu durumda Türkiye’nin görünümü de negatif oldu. S&P bu açıklamasıyla piyasaların beklentisini de karşılamış oldu. Piyasalar, Standart Poor’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun korunacağını ve negatif olan görünümünün de değiştirilmeyeceğini tahmin ediyordu. Standart Poor’s tarafından geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapılmış ve enflasyonun oluşturduğu baskıların aza inmesi durumunda Türkiye’nin negatif olan görünümünün durağan olarak düzenlenebileceğini bildirmişti.

Türkiye’nin Borçlu Ekonomisi Olumsuz İşaret

S&P, Türkiye’nin kredi notu ile ilgili kararını bildirdiği açıklamasında negatif olan görünümün dış finansal şartların, Türkiye ekonomisinin borçlu olmasının olumsuz işaretler olarak algılandığını, bu durumların şimdi ya da daha sonra ülkedeki finans sektörü ve özel sektörün borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşamasına yol açacağını, büyük çapta olan dış borçların olumluya çevrilmesi yönünde sorunlar yaşanacağını, ekonomik durumun bu yetenekleri kısıtladığını belirtti.

Enflasyon Düşmezse Kredi Notunu Daha da Düşüreceğiz

Standart Poor’s ayrıca Türkiye’nin BB olan kredi notunun ülkede uygulanan para politikalarının enflasyon oranlarını olumlu yönde etkilememesi halinde daha da düşürülebileceğini bildirerek, Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamlarındaki büyümenin 2018 yılında yüzde 4 oranında, 2019 – 2021 yılları arasında ise ortalama olarak yüzde 3.2 oranında yavaşlayacağını tahmin ettiğini de açıkladı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri