surucu-belgelerinde-yeni-donem-yarin-basliyor
Ekonomi

Sürücü Belgelerinde Yeni Dönem Yarın Başlıyor!

Pasaport ve ehliyet hizmetleri ile ilgili iş ve işlemler yarından başlamak üzere artık Nüfus Müdürlükleri’nden yapılacak.

Karar 1 Ocak 2018’de Yayımlanmıştı

Sürücü belgelerinde ve pasaportlarda yarından itibaren yeni bir dönem başlıyor. Artık sürücü belgelerinin ve pasaportların iş ve işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nden değil, Nüfus Müdürlükleri’nden yapılacak. Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar 1 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 2 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirilmişti. Yarın itibariyle sürücü belgesi ve pasaportları ilgilendiren tüm işlemler Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Karar Daha Önce Alınmıştı

Pasaportların ve ehliyetlerin iş ve işlemleri ile ilgili karar29 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 312 satılı ilgili Kanun’a ilave edilen bir madde ile gündeme gelmişti. İlgili maddede kararın 1 yıl içinde uygulamaya alınacağı yazıyordu. Ancak devir işlemleri daha sonra Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla uzatıldı. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren bütün ehliyet işlemleri ve pasaport işlemleri için vatandaşlar ilçelerdeki nüfus müdürlüklerine müracaat edecekler.

İşlemlerin Randevuları İnternetten Alınacak

Bu konuya dair hazırlanan kamu spotunun sloganı ise “Üçü Bir Yerde” olarak belirlendi. Halen yeni kimliklerini nüfus müdürlüklerinden alan vatandaşlar yarından itibaren ehliyetlerini ve pasaportlarını da aynı kurumdan alarak üçü bir yerde hizmet almış olacaklar. Nüfus müdürlüklerine vatandaşların verdikleri fotoğraflar, parmak izleri ve imzalar bu idarelerde yapılacak olan tüm işlemlerde geçerli olacak. ALO 199 Vatandaş İletişim Merkezi ya da randevu.nvi.gov.tr internet adresi aracılığıyla vatandaşlar tarafından bu işlemlerin yapılabilmesi için kolay bir şekilde randevu alınabilecek.

Pasaport ve Ehliyetlerde de Yerli Yazılım Kullanılıyor

Ayrıca şu an pasaport başvurusu yapılabilen 503 nokta bulunurken bu noktaların sayısı 761 adede, ehliyet başvurusu yapılabilen nokta sayısı da 680 adede yükseltilecek. Vize serbestisine uygun olan ve dünya standartlarına uyumlu olacak yeni pasaportlar ile ehliyetlerin hazırlanmasında yüzde 100 yerli yazılımlar kullanılıyor.