suudi-arabistan-merkez-bankasi-sanal-para-anlasmasi-imzaladi
Dünya

Suudi Arabistan Merkez Bankası Sanal Para Anlaşması İmzaladı!

Suudi Arabistan Merkez Bankası tarafından sanal para sistemi Ripple ile anlaşma imzalandığı açıklandı.

Ripple ile Blok Zincir Anlaşması

Suudi Merkez Bankası, ödemelerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi, daha şeffaf olması ve daha ucuza gelmesi amacıyla Ripple ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bu anlaşma ile tarihte bir ilk yaşanmış oldu. İlk kez bir merkezi ülke dahilinde olan diğer bankaların kripto para teknolojisine ve blok zincirine geçişi sağlanmış oldu.

Fintek Kullanımında Yeni Yöntem

Ripple ve Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmaya göre bundan böyle blok zinciri teknolojisi ile yurtiçindeki ve yurtdışındaki ödeme işlemleri gerçekleştirilebilecek. Ripple’nin merkezi Amerika’da bulunuyor. Suudi yetkililer fintek kullanımı ile ilgili yeni yolların keşfi hakkındaki ilk pilot programı da bu hamle ile başlatmış oldu.

Daha Önce Vatandaşlar Uyarılmıştı

Bir sanal para birimi olan Ripple ayrıca blok zincir teknolojisi ile bir ülkenin merkez bankası tarafından ilk defa ülke içinde faaliyette olan diğer bankaların kullanımına da sunulmuş oldu. Daha önce Suudi Arabistan Merkez Bankası yetkilileri tarafından sanal paralarla ilgili bir açıklama yapılmış ve vatandaşlar Bitcoin alımlarından uzak durulması ile ilgili uyarılmıştı.

Ripple ile 4 Saniyede Para Transferi Yapılacak

Suudi Arabistan Merkez Bankası ile varılan bu anlaşma hakkında Ripple yetkilileri bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Suudi Merkezi Bankası’nın bu atağı ile diğer ülkelere gerçekleşecek olan para transferlerini daha ucuz, hızlı ve şeffaf hale getirdiği, Ripple’nin sınır ötesine yapılan para transferlerini 4 saniye gibi bir sürede gerçekleştirebildiği, bu transfer süresinin bir başka para birimi olan Ethereum’da 2 dakika olduğu, klasik bankacılık işlemlerinde bir ülkeden diğer bir ülkeye para göndermenin ortalama süresinin 3 ile 5 gün arasında değişiklik gösterdiği belirtildi.

BAE’den Yeni Sanal Para Açıklaması Yapılmıştı

Kısa bir süre önce Suudi Arabistan’ın komşusu olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Merkez Bankası Başkanı Mübarek Reşat El Mansur tarafından bir açıklama yapılmış ve yeni bir sanal para ile ilgili çalışmalar yürütüldüğü, bu para biriminin uluslararası para piyasalarında gerçekleşen transfer işlemlerinde kabul göreceği bildirilmişti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri