Ekonomi

Suudi Arabistan’da Kripto Para Rüzgarı!

Suudi Arabistan Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, tarihinde bir ilke imza atarak, ödemelerin aksamadan daha hızlı bir şekilde yapılması, daha şeffaf ve uygun olması amacıyla kripto para birimi olan Ripple ile anlaşma yapıldı ifade edildi.

Suudi Arabistan Merkez Bankası Ripple’a Geçti

Suudi Arabistan Merkez Bankası blok zinciri ile teknolojisi ile gerek ülke içerisinde gerçekleştirilecek olan ödemelerde, gerekse ülke dışında gerçekleştirilecek olan ödemeler için Amerikalı kripto para birimi olan Ripple ile sözleşme imzaladı.

Böylelikle körfez yetkilileri fintek kullanımı açısından farklı yolların keşfedilmesi adına ilk pilot uygulamaya start vermiş oldu.

Öte yandan bir tür sanal para birimi olan Ripple sayesinde ilk defa bir kripto para teknolojisi bir ülkenin Merkez Bankası tarafından kullanılarak, diğer bankaların kullanımı için ön ayak olunmuş oldu.

Suudi Arabistan Merkez Bankası daha önce yapmış olduğu açıklamasında halkı bitcoin alıp satma işlerinden uzak durması bakımından uyarıda bulunmuş, neden olarak da bankaların düzenleme yetkisi haricinde olduğu belirtilmişti.

Ripple ile Uluslararası Ödemeler 2 Saniye’de Gerçekleştiriliyor

Kripto para birimi tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, Suudi Arabistan tarafından atılan bu adım ile daha uygun, daha hızlı ve daha şeffaf bir şekilde uluslararası ödeme gerçekleştirilebileceği ifade edildi. Söz konusu olan kripto paranın yetkilileri yaptıkları bu açıklamada, Ripple’ın yurt dışı için gerçekleştirilecek olan para transferini sadece 4 saniye içerisinde gerçekleştirebileceğini belirtirken, başka bir kripto para birimi olan etherium için bu süre 2 dakikanın üzerine çıktığı ifade edildi. Sıradan bankacılık işlemlerinde ise ülkeler arasında gerçekleştirilen para transferinin ise 3 ile 5 gün arasında değiştiği belirtildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri