Ekonomi

TAI’nın 2017 Cirosu 1,43 Milyar Olarak Gerçekleşti!

Türkiye’nin sanayi alanında en önemli teknoloji merkezlerinden biri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A. Ş. (TUSAŞ/TAI) 2017 yılında 1,43 milyar dolar civarında ciro elde etti.

Türkiye’de sanayi alanında en önemli teknoloji merkezlerinden biri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A. Ş. (TUSAŞ/TAI) 2017 yılı içerisinde elde etmiş olduğu başarısı ile dikkatleri üzerine topladı.

Savunma ve havacılık sanayisinde sergilemiş olduğu performansı ile ürün alternatiflerini çoğaltan TUSAS/TAI, bunun ile beraber ekonomik göstergelerini üst seviyelere taşıyor.

Gerek yurt içi olsun, gerek yurt dışı olsun hemen hemen her talebe cevap vererek 2016 yılında 1 milyar 260 milyon dolar civarında kazanç sağlayan TAI, söz konusu bu kazancın 477 milyon dolarını ihracat sayesinde elde etti. 2017 yılında ise kazancını yüzde 13,5 oranında artıran TAI, 1 milyar 430 milyon dolar civarında kazanç sağlarken, söz konusu bu rakamın yüzde 58’ini ise ihracattan elde etti. Böylelikle şirket kazancında ihracatın katkısı 829 milyon dolara erişmiş oldu.

TAI, sergilemiş olduğu bu performansı sayesinde bir sene daha “Savunma ve Havacılık Sanayi İhracat Şampiyonluğu”nu bırakmamış oldu.

Türkiye’nin vizyon projeleri doğrultusunda 2023 yılına dek ihracat payını daha da artırmayı hedefleyen TAI, gelecek dönemde hem ülkeyi hem de şirketi dünya çağındaki pazarlarda daha iyi bir tanıtıma ulaştırabilmek adına pek çok dünya genelindeki fuara iştirak etmeye devam edecek.

TAI’nin şimdiye dek dış pazarlardaki tanıtımlarında insansız hava aracı ANKA, ATAK Helikopteri, silahlı HÜRKUŞ ve T625 Özgün Helikopter dikkat çekerken, bu sene yoğun bir çalışma temposu içerisinde bahsi geçen araçların satışının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.