Gündem

Tam Teşekküllü Klinikler Geliyor

Acil Servis Hizmetleri tebliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle triyaj işlemi, acil servislerin girişlerinden  sağlanacak, en çok 20 yataktan oluşan tam teşekküllü klinikler yapılacak.

Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerine ilişkin tebliğde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre, acil servislerdeki hasta yoğunluklarının düşürülmesi ile hasta memnuniyetinin üst seviyeye çıkarılması için triyaj işlemi, acil servislerin girişlerine yapılacak. Bu kapsamda acil serviste müdahale edilmesi gereken kişiler, yeşil alan 1’de bulunan poliklinik odalarında muayene olacaklar.

Branş muayenesi olması gereken kişiler ise acil servisinde dışında bu birime en yakın bir yerde olan yeşil alan 2’de, mesai kaydırma yahut vardiya branş polikliniklerinde tedavi edilecekler. Kırmızı alan hastaları ise triyaj ile kayda dahil edilmeden direkt olarak bu alanlara alınacaklar. Triyaj sonrası ise sarı alan hastaları bu alanlara ve ilgili tabibe gönderilecekler.

Acil servislerde uzun yatışlı ile klinik hasta takibine önlem alınması için de düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre, acil gözlem ile takip işlemleri için 8 saat ve üzeri uzun ya da yatış kararı alındığı halde 4 saatten daha uzun acil serviste yatan hasta olması halinde, otomasyon programında elektif hasta yatışı için engel bulunacak. Cerrahi yoğun bakımda yer bulunmaması halinde ise, acil cerrahi operasyon ararı alınan hastalar bekletilmeyecek, ameliyata alınması için söz konusu kişileri işlem sonrasında yatırabileceği ameliyat sonrası yoğun bakımlar kurulacak.

En Fazla 20 Yataklı Teşekküllü Klinik

Yapılan düzenleme ile beraber acil servislerde basit fiziksek iyileştirmeler de olacak. Acil servis kapsamında ya da yakınında, acil olayların normal hasta odası ile yatağında yatırılması, kısa süreli gözlem altında tutulması, tedavilerinin yapılması yahut ilgili kliniğe çıkmaları için en çok 20 yataktan oluşan tam teşekküllü klinikler yapılacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri