tarihi-karar-imar-barisina-bogazdaki-yalilar-da-dahil-edildi
Ekonomi

Tarihi Karar! İmar Barışına Boğaz’daki Yalılar da Dahil Edildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, imar barışı kapsamında Boğaz’daki mevzuata uygun olmayan yapıların da olduğunu açıkladı.

İmar Barışına İstisna Getirmedik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş yaptığı açıklamada Boğaziçi’nde bulunan ve mevzuata aykırı olarak inşa edilmiş yapıların da imar barışına dahil edildiğini, barışta hiçbir istisnanın bulunmadığını, bunun nedeninin de bütün yapıların kayıt altına alınmasını ve yapı kayıtlarının tutulmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Yapı Kayıt Aşamasında Her Yere Belge Vereceğiz

Mücahit Demirtaş, Türkiye’de bulunan yapı sayısını tam olarak bilmediklerini, imar barışının amacının tüm yapıların kaydının tutulması olduğunu, hayata geçirilecek olan yeni düzenleme sayesinde ülkemizdeki yapıların sayısının da ortaya çıkacağını, İstanbul Boğazı’ndaki bazı bölgelerin haricinde yeni mahalleler kurulduğunu, Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar ilçelerinde binlerce bu durumda yapı olduğunu, bu yapıların tümünün kayıt altına alınabilmesi için imar barışına hiçbir istisna koymadıklarını, yapılacak olan başvurularda beyanın esas alınacağını, kendilerine başvuru yapıldığında olmayacak bir yere bile bir yapı inşa edildiyse onu da kayıt altına alacaklarını, kayıt aşamasında istisna olmadığını, fakat Yapı Kayıt Belgesi tapuya çevrilirken yeniden bakılacağını, gerekli görülmesi halinde tapu vermeyeceklerini de söyledi.

Hazine Arazisindeki Kaçak Binaları Vatandaşlara Satacağız

Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Hazine’ye ait olan arazilerde kaçak olarak yapılmış binalara da şans vereceklerini de vurguladı. Demirtaş, bu binaları da kayıt altına alacaklarını, Hazine’den bu araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis etmesini isteyerek üzerine bina inşa etmiş vatandaştan da bu yapıyı satın almasını isteyeceklerini, satın alma bedelini tahsis ettikten sonra diğer işlemlere devam edeceklerini de belirtti.

İmar Barışı Zorunlu Değil

İmar barışının bir zorunluluk olmadığını da belirten Demirtaş, vatandaşların başvuru yapması halinde yıkım kararlarının durdurulacağını, ödenmemiş olan para cezalarının silineceğini, iskanını almış olan kişilerin de kayıtlarını yaparak tapularını alabileceklerini, Yapı Kayıt Belgesi almak için ödenecek bedelin bina maliyetinin yüzde 3’ü, kat mülkiyetine geçenlerden tahsil edilecek bedelin de bina maliyet bedelinin yüzde 6’sı olacağını da ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri