,
taseron-iscilere-askerlik-borclanmasi-surprizi
Gündem

Taşeron İşçilere Askerlik Borçlanması Sürprizi!

Taşerondan kamu kadrosuna geçen 750 bin işçiyi askerlik borçlanması ile karşılaşacak.

6.5 Ay Daha Az Vergi Ödeyecekler

Kamuya geçtikten sonra askerliklerini borçlanan taşeron işçilerin kıdem tazminatları 1.5 aylık maaşları tutarında artacak.  Askerlik borçlanması için ödemiş oldukları primler gelir vergisinden düşülecek, böylece 6.5 ay daha az vergi ödemiş olacaklar ve en az 3.778 lira olmak üzere avantaj sağlamış olacaklar.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Yaşından Fazla Olabiliyor

İlgili mevzuat gereğince sigortalı olan erkekler askerlik borçlanması yaparak prim günlerinin sayısını artırabiliyorlar. Sigortalı bir şekilde çalışmaya başlamadan önce askerlik görevini yapanlar hem primlerinin gün sayısını artırmış oluyorlar, hem de sigortalarının başlangıç tarihini borçlandıkları süre kadar geriye atmış oluyorlar. 2002 yılında yürürlüğe giren yeni kanun ile emeklilik yaşının aşamalı olarak artırılmasından dolayı askerlik borçlanmaları bazı hallerde emeklilik yaşından fazla olabiliyor.

Özel Sektörde Elde Edemedikleri Haklar Sağlanıyor

Askerlik borçlanması, taşerondan kamuya geçen işçiler için büyük bir avantaj sağlıyor. İşçilerin kıdem tazminatı ile ilgili özel sektörde elde edemedikleri hakları kamuda elde ediyorlar. Özel sektörde çalışan işçiler sadece en son çalışmış oldukları işyerlerinde kıdem tazminatı alabiliyorlardı. Kamuda ise işçiler emekli olduktan sonra çalışmış oldukları her yıla dair kıdem tazminatı alıyorlar. Çalışılan her yıla 30 gün baz alınarak kıdem tazminatı ödenmesi sebebiyle 18 ay süreli askerlik borçlanması gerçekleştiren kamu işçileri emekli oldukları tarihte kıdem tazminatlarını 1.5 aylık brüt maaşları olarak alıyorlar.

Vergi İndiriminden Faydalanmak için Ne Yapmak Gerek?

Askerlik borçlanması miktarının kazançtan düşülmesi ile ilgili uygulama sürerken, işçilerin işyerlerini değiştirmesi halinde borçlanmanın gider olarak düşülmeyen bölümünün yeni girdiği işyerinde elde ettiği kazançtan düşülmesi de mümkün olabiliyor. Eski çalışılan işyerinden alınacak olan ödenmiş primlere dair belgenin bir nüshasının ve indirim tutarının belirtildiği bir yazının yeni işyerine ibraz edilmesi yeterli oluyor. İşçilerin vergi indiriminden faydalanabilmeleri için askerlik borçlanmalarını çalıştıkları süre içinde yapmaları ve ödemenin yapıldığı yılın işverene bildirilmesi zorunlu bulunuyor.